Po wczorajszych perypetiach, duet Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zameldował się na mecie z dobrym ósmym czasem.

Kuba Piątek mimo trudnych warunków na trasie utrzymał dobre tempo i awansował na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Lejący się z nieba żar i temperatura przekraczająca 50 stopni, w takiej scenerii rywalizowali dzisiaj najlepsi zawodnicy cross country na świecie. Dodatkowo zadanie utrudniał fakt, że część zaplanowanego OSu przecinała trasę poprzedniego etapu, co oznacza, że na zawodników czekały rozjeżdżone wydmy i nakładające się szlaki.

W takich warunkach najlepiej poradził sobie czterokrotny wicemistrz świata WRC Mikko Hirvonen, który odniósł swoje pierwsze etapowe zwycięstwo. Tuż za nim na mecie zameldował się Nasser Al-Attiyah i Bryce Menzies. Kuba Przygoński i Tom Colsoul wykręcili piąty czas przejazdu i po dzisiejszym odcinku zajmują piąte miejsce w generalce.

„Dzisiaj nie mogliśmy znaleźć dobrego rytmu, na pewno nie pomogły w tym warunki panujące na trasie. Słońce świeciło bardzo mocno i piasek niebezpiecznie zlewał się z horyzontem, przez co trudno było rozróżnić czy wydma jest urwana czy nie. To bardzo niebezpieczna sytuacja, bo może skończyć się dachowaniem. Etap kończymy na piątym miejscu i nadal mamy kontakt z czołówką. Jutro decydujący odcinek, ciśniemy do końca.”– powiedział Kuba Przygonski

Druga załoga ORLEN Team w składzie Marek Dąbrowski i Jacek Czachor po wczorajszej pechowej awarii alternatora, dzisiaj ruszyła na trasę z zamiarem odrobienia strat.

„Wczorajszy etap pokrzyżował nam plany, ale nie odpuszczamy. Dalej jedziemy swoim tempem i realizujemy plan nakreślony na cały sezon Pucharu Świata. Jutro ostatni akcent tegorocznego Abu Dhabi Desert Challenge, ruszymy na trasę podwójnie zmotywowani. Będziemy walczyć o dobry wynik i cenne punkty w klasyfikacji generalnej cyklu pucharowego.”– powiedział Marek Dąbrowski.

Absolwent Akademii ORLEN Team Kuba Piątek wykręcił siódmy czas przejazdu i awansował na 6. miejsce w klasyfikacji łącznej utrzymując prowadzenie w stawce juniorów.

„Bardzo trudny technicznie odcinek wytyczony przez rozjeżdżone wydmy. Motocykl zakopywał się w miękkim piachu, co utrudniało utrzymanie dobrego tempa. Dodatkowo wysoka temperatura dawała się we znaki wszystkim zawodnikom. Dzisiaj organizatorzy zadbali, żeby na trasie nie brakowało atrakcji. Moim zdaniem najtrudniejszy odcinek na tegorocznym Desert Challenge. – powiedział Kuba Piątek. „Jutro ostatni dzień zmagań na wydmach, stawka jest bardzo wyrównana dlatego muszę zachować podwójną koncentrację na zamykającym rajd oesie.” – dodał zawodnik ORLEN Team

W motocyklowej stawce najszybszy był Pierre Renet, który na dzisiejszym etapie okazał się lepszy od Chilijczyka Ignacio Cornejo o ponad cztery minuty. Z trzecim czasem na mecie zameldował się Mohammed Al Balooshi, tracąc do zwycięzcy 6`11. Liderem klasyfikacji generalnej został Pablo Quintanilla, drugi jest Toby Price, a trzeci Sam Sunderland.

Jutro ostatni odcinek pustynnego rajdu, na zawodników czeka trasa licząca 234 km. Abu Dhabi Desert Challenge jest drugą rundą eliminacji Pucharu Świata FIA i pierwszą Mistrzostw Świata FIM.

Samochody klasyfikacja generalna Abu Dhabi Desert Challenge

1.

Nasser AL-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Toyota Hilux Overdrive  14:36:32

2.

Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Mini All4 Racing  +28:08

3.

Mikko HIRVONEN/ Michel PERIN (FIN/FRA) Mini All4 Racing  +35:40

4.

Bryce MENZIES/Andy SCHULZ (USA/DEU) Mini All4 Racing  +40:33

5.

Kuba PRZYGOŃSKI/Tom Colsoul (POL/BEL) Mini All4 Racing  +42:23

6.

Shalid AL QASSIMI/Jose MARQUES (ARE/PRT) Mini All4 Racing  +1:07:00

7.

Mathieu SERRADORI/ Didier HAQUETTE (FRA) Buggy  +1:09:44

8.

Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive  +2:25:33

9.

Yuriy SAZANOV/Dmytro TSYRO (KAZ) Hummer H3 Evo V  +3:21:22

10.

Ahmed AL MAQOODI/ Obaid AL KITBE (ARE)  +3:30:15

14.

Maciej DOMŻAŁA/Bartłomiej BOBA (POL) Polaris  +5:32:46 (T3)

15.

Aron DOMŻAŁA/Szymon GOSPODARCZYK (POL) Polaris  +5:49:06 (T3)

25.

Robert SZUSTKOWSKI/Jarosław KAZBERUK (POL) Ford Raptor +17:43:41 (T2.1)

Motocykle klasyfikacja generalna Abu Dhabi Desert Challenge

1.

Pablo QUINTANILLA (CHL) Husqvarna  15:27:22

2.

Toby PRICE (AUS) KTM  +2:45

3.

Sam SUNDERLAND (GBR) KTM  +2:47

4.

Mohammed AL BALOOSHI (ARE) KTM  +26:0

5.

Pierre Alexandre RENET (FRA) Husqvarna  +29:30

6.

Kuba PIĄTEK (POL) KTM  +42:19 (J)

7.

Laia SAINZ (ESP) KTM  +43:33

8.

Ignacio CORNEJO (CHL) KTM +50:32 (J)

9.

David MCBRIDE (GBR) KTM  +59:34

10.

Arana COBEAG (ESP) Husqvarna  +1:29:22

15.

Paweł STASIACZEK (POL) KTM +3:42:58

Quady klasyfikacja generalna Abu Dhabi Desert Challenge

1.

Rafał Sonik (POL) HondaTRX 700  18:14:04

2.

Camelia LIPAROTI (ITA) Yamaha Raptor 700  +1:27:02

3.

Kees KOOLEN (NED) Honda TRX 700  +10:48:55