Choć nie brakuje chętnych bezinteresownie udzielających pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, to i tak należy zachować bezwzględną ostrożność. Przekonały się o tym cztery kobiety z trójką dzieci, którym para oszustów przed punktem recepcyjnym zaoferowała rzekomo darmowy przewóz do Niemiec. W trakcie podróży od kobiet z dziećmi zażądano po 150 euro od osoby.

Lubelska policja nie podaje więcej szczegółów zdarzenia. Szczęśliwie jednak udało się zatrzymać parę, która próbowała wyłudzić euro od uchodźców.

Policja, jak i organizacje pozarządowe mające na celu zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi i niewolnictwu (np. La Strada) przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Zasady bezpieczeństwa Foto: Policja / Policja
Zasady bezpieczeństwa

Należy unikać wsiadania do samochodów pojedynczo i trzymać się w większych grupach. Jeśli to możliwe należy zapisać numer rejestracyjny samochodu oraz sfotografować kierowcę z prawem jazdy, by udostępnić dane swoim bliskim. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zwrócić się do funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej czy strażników miejskich.

Zasady bezpieczeństwa Foto: Policja / Policja
Zasady bezpieczeństwa