Samochód bedzie prezentowany w Wadowicach od godz 19 w czwartek (17.04) do godzin przedpoludniowych w piątek (18.04), a nastepnie odjedzie do Krakowa, gdzie bedzie prezentowany od godziny 14 na Rynku Głównym.

Warto przedstawić pokrótce historię papieskiej Warszawy. Auto o numerze rejestracyjnym KR-96-13 zostało zakupione 28 października 1958 roku przez Karola Wojtyłę, ówczesnego biskupa pomocniczego w Archidiecezji Krakowskiej. Samochód został sprzedany prywatnemu właścicielowi w 1977 roku. Papieski samochód pojawił w 2006 roku w Domu Aukcyjnym Christie's w Paryżu. Jego ówczesny właściciel, Aleksander Gawron, wystawił pojazd na licytację, lecz pomimo dużej ilości ofert wycofał się z aukcji. Powodem był fakt, że oferty nie złożył żaden kolekcjoner z Polski, co było życzeniem Gawrona. Warszawa została wystawiona na sprzedaż ponownie w 2011 roku, przy okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Nowym właścicielem został mieszkający w Niemczech Marek Schramm, który ma polskie pochodzenie.

Od prawej: Tomasz Dudka; Marek Schramm -właściciel oraz Piotr Skiba Foto: http://autoreaktywacja.com
Od prawej: Tomasz Dudka; Marek Schramm -właściciel oraz Piotr Skiba

Seledynowa Warszawa M20 była zachowana w oryginalnym stanie. Oprócz samochodu Schramn otrzymał także komplet dokumentów na nazwisko Karola Wojtyły: książkę gwarancyjną FSO M20 Warszawa z dnia 28.10.1958 r., odcinki wpłat składek ubezpieczenia i dowody opłat rejestracyjnych. Z chwilą ogłoszenia, iż papież Polak zostanie świętym, samochód przestał być tylko wyjątkowym kolekcjonerskim rarytasem. Stał się motoryzacyjną pamiątką po świętym. Wymagał jednak remontu, do którego wkrótce przystąpiono. Podczas prac starano się zachować oryginalny wygląd samochodu. Do przedsięwzięcia zostało zaangażowanych do pomocy kilku mechaników z Polski, dla których było to ogromne wyróżnienie.

Ekscytująca chwila... Długo czekałem na ten moment, aby móc zasiąść za kierownicą tego niezwykłego samochodu, który pomagałem remontować. Foto: http://autoreaktywacja.com
Ekscytująca chwila... Długo czekałem na ten moment, aby móc zasiąść za kierownicą tego niezwykłego samochodu, który pomagałem remontować.

Odnowione auto kilka dni temu pojawiło się w Polsce. Marek Schramm, w drodze do Rzymu, zamierza po kolei odwiedzić ważniejsze miejsca w ojczyźnie Jana Pawła II - w jakiś sposób z nim związane. Pierwszym przystankiem był Gdańsk, miasto, w którym właściciel papieskiej Warszawy spędzał wakacje jako dziecko. 18 kwietnia, czyli w Wielki Piątek, pojazd pojawi się w Krakowie.

- Choć Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 roku, jego auto wciąż jeździ. Podobnie jak pamięć o pierwszym Polaku papieżu, która wciąż trwa nie tylko w Polsce, ale i na świecie - mówi Marek Schramm.