W połowie sierpnia 2023 r. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ a konsorcjum złożonym ze spółek PGZ i Rosomak została zawarta umowa na dostawę ok. 400 lekkich pojazdów rozpoznawczych (LPR) dla Wojska Polskiego. Dostawa pojazdów ma zostać zrealizowana do 2030 r., a wartość transakcji to ok. 1,2 mld zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Legwan, czyli Kia z silnikiem Hyundaia, w służbie Wojska Polskiego

Rosomak S.A. przekazał na swoim profilu w serwisie Facebook, że po kilku tygodniach morskiej podróży do Gdańska dopłynęły pierwsze egzemplarze LPR, które w polskim wojsku będą miały nazwę Legwan. Pozyskany przez Polskę LPR 4 × 4 jest konstrukcją opartą na samochodzie Kia KLTV.

Jak informuje Onet, pojazd napędzany jest silnikiem Hyundai D6EB o mocy 225 KM, współpracującym z automatyczną skrzynią biegów. W układzie jezdnym zastosowano niezależne zawieszenie obu osi. Opancerzenie Legwana pozwala wytrzymać ostrzał z broni ręcznej kal. 7,62 mm, a opony typu run-flat pozwalają kontynuować jazdę nawet po przestrzeleniu ogumienia.

Oprócz tego na dachu Legwana znajduje się obrotnica. Można na niej zamontować karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm, bądź automatyczny granatnik kal. 40 mm. Pojazdem może poruszać się czterech w pełni wyposażonych żołnierzy.

Pierwsze Legwany już w Polsce Foto: Rosomak S.A.
Pierwsze Legwany już w Polsce

Już niedługo wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć Legwana na żywo. Możliwości pojazdu zostaną zaprezentowane w Kielcach podczas odbywających się w dniach 23-25 kwietnia Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure.

Pierwsze Legwany już w Polsce Foto: Rosomak S.A.
Pierwsze Legwany już w Polsce