Auto Świat Wiadomości Aktualności Polacy twierdzą, że są dobrymi kierowcami i że można jeździć szybko i bezpiecznie

Polacy twierdzą, że są dobrymi kierowcami i że można jeździć szybko i bezpiecznie

Aż 96 proc. Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU), uznało się za dobrych kierowców, a ponad połowa stwierdziła, że można jeździć szybko i bezpiecznie. Co ciekawe, większość tolerujących zbyt szybką jazdę zgadza się z twierdzeniem, że osoby często przekraczające prędkość powinny płacić więcej za OC.

Kontrola prędkości
Tomasz Okurowski / Auto Świat
Kontrola prędkości

Polska Izba Ubezpieczeń przeprowadziła drugą edycję badań świadomości kierowców. Chociaż na podstawie obu edycji można zauważyć minimalne zwiększenie się pokory wśród ankietowanych, to i tak wniosek jest taki, że generalnie Polacy uważają się za dobrych szoferów. Aż 96 proc. badanych określiło samych siebie jako dobrych kierowców, a 82 proc. (91 proc. w poprzednim badaniu) przyznało, że podczas wykonywania manewrów zawsze bezbłędnie ocenia sytuację na drodze. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie dziwi, że 59 proc. osób biorących udział w badaniu określiło swoje umiejętności jako wyższe od przeciętnego polskiego kierowcy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Dalsze wyniki badań jedynie potwierdzają ułańską fantazję Polaków, którzy siadają za kierownicę. 52 proc. (55 proc. dwa lata temu) pytanych uznała, że można jeździć szybko i bezpiecznie, a ponad połowa — 53 proc. — stwierdziła, że doświadczeni kierowcy mogą jechać szybko i nie powodować przy tym wypadków (w poprzednim badaniu tak twierdziło 55 proc. ankietowanych). Co gorsza, niemal co czwarty respondent (27 proc. badanych) uznał, że przekroczenie prędkości w mieście o 30 km/h wciąż gwarantuje bezpieczeństwo. Warto również zauważyć, że ci ostatni zgadzają się także z opinią, iż osoby regularnie dostające punkty karne powinny płacić więcej za ubezpieczenie OC — z tym zdaniem zgodziło się 81 proc. badanych.

Tegoroczne badanie pokazało jeszcze jeden groźny trend, a mianowicie rosnące przyzwolenie na niebezpieczne zachowania. 22 proc. ankietowanych (w poprzedniej edycji 19 proc.) stwierdziło, że w wyjątkowych sytuacjach byłoby skłonnych dopuścić m.in. możliwość wyprzedzenia innego auta osobowego "na trzeciego". Z kolei aż 19 proc. (dwa lata temu 16 proc.) wyraziło przyzwolenie na wyprzedzanie innego auta osobowego bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Na szczęście jest również pozytyw — 58 proc. pytanych kierowców stwierdziło, że po zwiększeniu stawek mandatów, jeżdżą wolniej.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków