Załoga LOTOS Rally Team kończyła na podium 9 z 12 odcinków specjalnych, aż siedem z nich wygrywając w pięknym stylu. Jest to dla nich drugi triumf w liczącej ponad 60 lat imprezie – po raz pierwszy zwyciężyli tu w 2015 roku, rok wcześniej stając na trzecim stopniu podium. Polacy dzięki temu sukcesowi awansują na drugą pozycję w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Europy.

Finałowa pętla była potwierdzeniem świetnej dyspozycji polskiej załogi. Kajetan i Jarek wygrali wszystkie odcinki specjalne, zwiększając swoją przewagę o ponad minutę. Fenomenalna jazda pozwoliła Kajetanowiczowi na zwiększenie do 112 liczby wygranych prób w FIA ERC. To wielki sukces zespołu LOTOS Rally Team, który udało się osiągnąć rywalizując z silną, międzynarodową konkurencją.

Drugie miejsce wywalczyli liderzy mistrzostw, Portugalczycy Bruno Magalhães i Hugo Magalhães, tracąc do Polaków blisko trzy minuty (+2:58,7 s., Skoda Fabia R5). Na najniższym stopniu podium stanął kolejny polski duet, Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (+6:05,3 s., Skoda Fabia R5). Podczas finałowej pętli po uszkodzeniu samochodu z rywalizacji wycofali się Nasser Al-Attiyah i Matthieu Baumel (Katar/Francja, Ford Fiesta R5), zajmujący do tego momentu trzecie miejsce.

W klasyfikacji sezonowej Rajdowych Mistrzostw Europy Kajetan Kajetanowicz awansował na drugą pozycję i ma już na swoim koncie 72 punkty. Liderem pozostaje Bruno Magalhaes (93 punkty), trzeci jest Aleksiej Łukjaniuk (46), dalej są ex aequo José María López (27) i Marijan Griebel (27).

Załogi rywalizujące w cyklu FIA ERC nie będą miały wiele czasu na odpoczynek. Już za dwa tygodnie rozegrana zostanie czwarta runda, Rajd Cypru (16-18.06). Następnie załogi przyjadą do Polski, by wziąć udział w Rajdzie Rzeszowskim (3-5.08). Kolejnym miejscem wielkiej bitwy będzie czeski Rajd Barum (25-27.08), po którym przeniosą się do Włoch, by wystartować w nowej rundzie - Rajd di Roma Capitale (16-17.09). Finałem będzie Rajd Lipawy, rozgrywany w październiku (6-8.10).

Kajetan Kajetanowicz: - Dokonaliśmy tego, wygraliśmy po raz drugi jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie. Marzenia się spełniają - warto dążyć do ich realizacji, cisnąć gaz i nie poddawać się. Wczoraj nie było idealnie, ale byliśmy skoncentrowani na swojej pracy. Mieliśmy trudności, po czym odbijaliśmy je jak piłeczkę. Nie ukrywam, że włożyłem w to dużo pracy – zarówno przed jak i w trakcie zawodów, przez co jestem trochę zmęczony. :) Są rzeczy, na które nie mamy wpływu i trudno sobie z nimi radzić, ale warto próbować. Wielkie podziękowania dla mojego zespołu LOTOS Rally Team i dla wszystkich, którzy w nas wierzyli. Dziękuję kibicom zagrzewającym nas do walki przed komputerami i na miejscu. To był tak wymagający kondycyjnie rajd, po którym z uśmiechem patrzę w przyszłość.

Jarek Baran: - To wielkie, wzruszające przeżycie. Acropolis to legenda, to naprawdę niewiarygodny rajd. Każdy, kto miał okazję zmierzyć się w nim jest już bohaterem. Kiedy zaczynałem startować, takie coś było dla mnie czymś absolutnie niewyobrażalnym. Nie miałem odwagi marzyć, że kiedyś tu wystartuję. Nasze dwukrotne zwycięstwo jest czymś niezwykłym. Sukces w tym jednym z najtrudniejszych rajdów świata chciałbym zadedykować mojemu tacie, który niedawno obchodził urodziny. Taki mały, spóźniony prezent. On pchnął mnie do tej rajdowej drogi i to chyba najlepsza rzecz, którą mogę mu dzisiaj oddać. Dziękuję bardzo.

Rajd Akropolu 2017, 3. runda FIA ERC - wyniki

1. Kajetanowicz / Baran (Polska, Ford Fiesta R5) 2:50:40,6 s.

2. Magalhães / Magalhães (Portugalia, Skoda Fabia R5) +1:58,7 s.

3. Grzyb / Wróbel (Polska, Skoda Fabia R5) +5:05,3 s.

4. Tsouloftas / Giraudet (Cypr, Citroen DS3 R5) +7:48,3 s.

5. Tsolakidis / Dimos (Grecja, Skoda Fabia R5) +15:49,2 s.

6. Melegari / Barone (Włochy, Mitsubishi Lancer Evo IX) +20:05,6 s.

7. Drymoussis / Drymoussis (Grecja, Subaru Impreza STI) +24:43,5 s.

8. Banaz / Erdener (Turcja, Ford Fiesta R2T) +25:06,0 s.

9. Özdemir / Memişyazıcı (Turcja, Ford Fiesta R2T) +26:45,4 s.

10. Érdi jr. / Papp (Węgry, Mitsubishi Lancer Evo X) +29:11,2 s.

Klasyfikacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy po Rajdzie Akropolu:

1. Bruno Magalhães (Portugalia) 93 pkt.

2. Kajetan Kajetanowicz (Polska) 72 pkt.

3. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) 46 pkt.

4. Marijan Griebel (Niemcy) 27 pkt.

5. José Maria López (Hiszpania) 27 pkt.

6. Grzegorz Grzyb (Polska) 22 pkt.

7. Josh Moffett (Irlandia) 20 pkt.

8. Iván Ares (Hiszpania) 19 pkt.

9. Socratis Tsolakidis (Grecja) 19 pkt.

10. Alexandros Tsouloftas (Cypr) 16 pkt.