Polacy wykluczeni z Rajdu Dakar. Szok! Tym bardziej że po szóstym etapie jeden z kierowców zespołu Energylandia Rally Team wypracował gigantyczną, ponadgodzinną przewagę nad konkurentami. Wiemy, co doprowadziło do dyskwalifikacji Eryka Goczała – jeszcze do niedawna lidera w kategorii challenger – i Michała Goczała oraz jak odniósł się do tego polski zespół. Atmosfera jest napięta.

Rajd Dakar 2024. Polski zespół wykluczony z powodu sprzęgła

W sobotę 13 stycznia 2024 r., po sześciu etapach Rajdu Dakar, dwie polskie załogi jadące w barwach Energylandii Rally Team zostały zdyskwalifikowane. Organizator podjął tę drakońską decyzję po przeprowadzeniu weryfikacji sprzęgieł znajdujących się w pojazdach Goczałów. Według sędziów były niezgodne z regulaminem FIA.

Zespół wydał oświadczenie. Dowiadujemy się z niego, że powodem wykluczenia były elementy wykonane z karbonu. Energylandia Rally Team uważa tę decyzję za błędną i podkreśla, że część techniczna regulaminu pozwala na dowolność w wyborze materiałów w konstrukcji sprzęgła.

– przekazał zdruzgotany zespół.

Energylandia Rally Team na jednym z etapów Rajdu Dakar Foto: Energylandia Rally Team
Energylandia Rally Team na jednym z etapów Rajdu Dakar

Rajd Dakar 2024. Polacy padli ofiarą rywali?

Polski zespół rzekomo dostaje informacje o tym, że weryfikacja sprzęgieł mogła zostać przeprowadzona na zlecenie konkurencyjnego teamu, który chciał wyeliminować z rywalizacji kluczowych przeciwników. Energylandia Rally Team zaznaczyła jednak, że nie może potwierdzić tych doniesień.

– wyjaśnia zespół.