• Policjanci z Polski będą wspomagać chorwackich funkcjonariuszy w okresie letnich wakacji
  • Do służby w Chorwacji oddelegowano policjantów z czterech komend: stołecznej oraz z Kielc, Olsztyna i Szczecina
  • Najczęściej popełnianymi wykroczeniami są parkowanie w miejscach objętych zakazem lub w obrębie płatnych parkingów bez uiszczenia stosownej opłaty

Wbrew pozorom widok polskich policjantów podczas kontroli drogowych w Chorwacji nie powinien nikogo dziwić. Funkcjonariusze z naszego kraju wspierają swoich chorwackich kolegów już od dekady. Historia współpracy sięga aż 2010 roku. A to wszystko dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Generalną Dyrekcją Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji a Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej.

Do służby w Chorwacji oddelegowano policjantów z czterech komend. Na liście znaleźli się sierż. Katarzyna Pilipiuk z Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariusze z innych komend wojewódzkich: sierż. szt. Robert Piasecki z KWP w Kielcach, st. sierż. Patryk Pełszyk z KWP w Olsztynie oraz sierż. szt. Mikołaj Wawruszczak z KWP w Szczecinie. Cała czwórka będzie asystować podczas wykonywania zadań patrolowo interwencyjnych. To oznacza, że będzie można ich spotkać na patrolach rowerowych, patrolach wód przybrzeżnych oraz podczas rutynowych kontroli drogowych.

Polska policja przypomina, że choć nasi rodacy są mile przyjmowani przez lokalną społeczność i wykazują się dużą dyscypliną, to jednak mają też co nieco na sumieniu. Okazuje się bowiem, że „powszechnie popełnianym przez Polaków wykroczeniem było parkowanie w miejscach objętych zakazem lub w obrębie płatnych parkingów bez uiszczenia stosownej opłaty”. A to zaś oznacza nie tylko wysoki mandat, ale także odholowanie samochodu co wiąże się z kolejnymi dość słonymi opłatami.

Turyści wybierający się na Chorwację będą mogli skontaktować się bezpośrednio z polskimi funkcjonariuszami. W policyjnym komunikacie wskazano numery telefonów:

  • Policyjny Okręg Administracyjny Istarska (Pula), +48 696 497 096,
  • Policyjny Okręg Administracyjny Zadarska (Biograd), +48 667 631 437,
  • Policyjny Okręg Administracyjny Splicko-Dalmatyński (Makarska), +48 695 177 713,
  • Policyjny Okręg Administracyjny Splicko-Dalmatyński (Trogir), +48 664 – 980 – 375.