Auto Świat Wiadomości Aktualności Uber, Bolt i inne na celowniku rzeszowskiej policji. Wieczorna, sześciogodzinna akcja

Uber, Bolt i inne na celowniku rzeszowskiej policji. Wieczorna, sześciogodzinna akcja

Policja w Rzeszowie wzięła na celownik kierowców oferujących przewóz osób w aplikacjach typu Uber czy Bolt. We współpracy z innymi służbami mundurowi przeprowadzili sześciogodzinną, wieczorną akcję. Celem było sprawdzenie legalności pobytu i trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów. Pod lupę trafiły 32 samochody i nie obyło się bez wpadek.

Taksówka kontrolowana przez ITD (zdj. ilustracyjne)
Taksówka kontrolowana przez ITD (zdj. ilustracyjne)GITD

Ponad pięć taksówek z aplikacji na godzinę. Kierowcy Ubera, Bolta, FreeNow i innych aplikacji zostali prześwietleni w trakcie długiej akcji policji z Rzeszowa. W miniony piątek służby masowo kontrolowały osoby świadczące usługę przewozu osób. Akcja trwała od godz. 16.00 aż do 24.00 i pozwoliła pojmać jednego przestępcę. Posypały się też mandaty.

Policjanci z Rzeszowa sprawdzili 32 taksówki "na aplikację"

To była naprawdę duża operacja. Nie dość, że trwała kilka godzin, to w działaniach uczestniczyli funkcjonariusze z wielu jednostek. Oprócz policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Rzeszowie i Wydziału Kryminalnego KWP w Rzeszowie zaangażowani zostali też pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej i pogranicznicy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Masowe kontrole miały wykazać, czy kierowcy stosują się do przepisów ustawy o transporcie drogowym, prawa o ruchu drogowym oraz rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów wykorzystywanych do zarobkowego przewozu osób. Tłumacząc z prawniczego na polski: funkcjonariusze sprawdzili dokumenty i trzeźwość kierowców oraz wyposażenie i stan samochodów. Efekt?

Taksówka w godzinach wieczornych (zdj. ilustracyjne)
Taksówka w godzinach wieczornych (zdj. ilustracyjne)sashk0 / Shutterstock

Policjanci ujawnili 10 wykroczeń. I nie tylko

Łącznie w ciągu sześciu godzin skontrolowano 32 pojazdy. Ujawniono 10 wykroczeń, za które nałożono kary. Pięciu kierowców zostało ukaranych mandatami za przewinienia takie, jak: wjazd na skrzyżowanie bez możliwości kontynuacji jazdy, korzystanie z telefonu podczas jazdy, brak wymaganego wyposażenia czy niezapięcie pasów bezpieczeństwa.

Niestety, w sześciu przypadkach naruszenia były poważniejsze, co poskutkowało wszczęciem śledztwa wobec kontrolowanych osób. Ponadto jeden z kierowców będzie musiał odpowiedzieć za przestępstwo – prowadził auto pomimo cofniętych uprawnień. Akcja w Rzeszowie pokazała, że kierowcy oferujący przewozy w aplikacjach nadal mają problemy z przestrzeganiem prawa.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków