Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Wojsko wezwie na ćwiczenia 200 tys. osób. Co z kierowcami?

Wojsko wezwie na ćwiczenia 200 tys. osób. Co z kierowcami?

Ministerstwo Obrony Narodowej ma ambitny plan szkolenia do 200 tysięcy żołnierzy rezerwy. Celem jest zapewnienie wysokiej kwalifikacji i gotowości bojowej. Jak wygląda proces powołania na ćwiczenia rezerwy. Czy można odmówić? Które grupy zawodowe są obecnie najbardziej pożądane przez armię?

Wezwania na ćwiczenia wojskowe 2024 - kto otrzyma
Wezwania na ćwiczenia wojskowe 2024 - kto otrzymaŹródło: Auto Świat

Zacznijmy od rozwiania wątpliwości dotyczących przymusu stawienia się na wezwanie. Otóż istnieje możliwość złożenia odwołania. Jest na to 14 dni, ale oczywiście nie każde odwołanie będzie skuteczne. Warto też pamiętać, że samo wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji o powołaniu. Powód musi być poważny i możliwy do udowodnienia. Są nim m.in. ważne powody osobiste lub zdrowotne.

Można krytykować kierowcę z tego nagrania, ale co ty zrobiłbyś na jego miejscu? Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wezwania na ćwiczenia wojskowe 2024 - kto otrzyma

Plan MON zakłada dwukrotne zwiększenie liczby żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Ten krok ma na celu wzmocnienie gotowości obronnej kraju i zapewnienie skutecznej reakcji na ewentualne zagrożenia. Żołnierze Aktywnej Rezerwy, zobowiązani do regularnego uczestnictwa w ćwiczeniach i szkoleniach, pełnią służbę na podstawie powołania na czas nieokreślony. W planie na 2024 r. podwojono liczbę etatów w Aktywnej Rezerwie – z 10 tys. do 20 tys. Projekt zakłada także zwiększenie liczebności Wojsk Obrony Terytorialnej do 41 tys. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa ma w tym roku powołać ok. 35 tys. osób, a zawodowymi żołnierzami może zostać do 21 tys. nowych osób.

W ramach planu przewidziano również powołanie około 3 tysiące osób z grup zawodowych, które mogą trafić na ćwiczenia wojskowe pomimo braku przysięgi. Są to m.in.:

  • przedstawiciele zawodów medycznych,
  • przedstawiciele zawodów weterynaryjnych,
  • przedstawiciele zawodów morskich,
  • przedstawiciele zawodów lotniczych,
  • psychologowie,
  • przedstawiciele zawodów informatycznych,
  • nawigatorzy,
  • tłumacze.

Niezmiennie w wojsku potrzebni są kierowcy, choć oczywiście nie wszyscy. Szczególnie cenni dla armii są ci, którzy posiadają prawa jazdy kat. C i D (data uzyskania uprawnień danej kategorii jest wpisana na odwrocie prawa jazdy w kolumnie 10.). Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy kierowcy czy szeroko rozumiani informatycy w Polsce otrzymają wezwania do stawienia się na komisji wojskowej, ale z pewnością są na liście obywateli, których wezwanie na komisję jest bardziej prawdopodobne.

Powiązane tematy:WojskoKierowcy
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków