Ministerstwo Infrastruktury (MI) nie zarzuciło całkowicie planów zmiany oznakowania samochodów policyjnych. O nowym pomyśle stało się głośno ponad rok temu, kiedy to zaprezentowane zostały auta policyjne z prawdopodobnym oznakowaniem. Teraz temat po cichu powraca i z informacji opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych ministerstwa wynika, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane w pierwszym kwartale 2022 r.
Samochody policyjne po zmianach
Jak wyjaśnia MI, nowelizacja obecnego rozporządzenia wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w zakresie uprzywilejowania i oznakowania pojazdów policji. To z kolei ma zapewnić większe bezpieczeństwo policjantom, którzy podczas służby korzystają z oznakowanych radiowozów, w tym jako pojazdów uprzywilejowanych, m.in. poprzez poprawę rozpoznawalności aut policyjnych.
Przeczytaj też:
Większa liczba sygnałów ostrzegawczych
Proponowane zmiany odnoszą się do trzech głównych elementów oznakowania pojazdów policji. Po pierwsze ma zostać zwiększona liczba ostrzegawczych sygnałów błyskowych z obecnych 10 do 30. Ta zmiana obejmie wszystkie służby wykorzystujące pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym i w ocenie ustawodawcy powinna poprawić ich widoczność.
Dodatkowe żółto-zielone odblaskowe pasy fluorescencyjne
Po drugie zmieni się wzór oznakowania i wprowadzone zostaną dodatkowe elementy odblaskowe. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie w planowanym kształcie, to pojazdy policji będą miały tylko jeden wzór oznakowania, tj. srebrną barwę nadwozia z odblaskowym pasem wyróżniającym z białymi elementami odblaskowymi barwy białej. Dodatkowo na aucie będą mogły znaleźć się odblaskowe pasy fluorescencyjne w kolorze żółto-zielonym. Wszystko to ma na celu poprawę widoczności aut policyjnych bez względu na rodzaj oświetlenia i warunki atmosferyczne. Analogiczne zmiany mają objąć również motocykle policji.
Napis „Policja” bez określonej barwy i tła
Po trzecie nie będzie określonej barwy i tła dla umieszczanego na dachu świetlnego napisu „Policja”. Jako uzasadnienie tej zmiany MI podaje możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych w tym zakresie. To z kolei ma przełożyć się na lepszą widoczność i rozpoznawalność pojazdów policyjnych.