• Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych
  • Maksymalny mandat za narażenie w ten sposób osób przechodzących przez jezdnię to 500 zł. Karze tej towarzyszy 10 punktów karnych
  • To, że przejście dla pieszych pokonuje wbrew przepisom rowerzysta, nie usprawiedliwia kierowcy
  • Maksymalna grzywna, jaką można dostać za ominięcie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, to 5 tys. zł. Można też stracić prawo jazdy na minimum 6 miesięcy
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Autor nagrania, które trafiło do Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju, zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić dwie młode rowerzystki. Dziewczynki wjeżdżają rowerami na przejście i... dosłownie centymetry dzieliły je od nieszczęścia. Zza samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, ze sporą prędkością wyjeżdża stary Opel Vectra i przemyka pomiędzy autem, które zatrzymało się przed przejściem, a dziewczynkami. Uratował je refleks – obie zatrzymały się w porę. Same popełniły wykroczenie, wjeżdżając rowerami na jezdnię w miejscu, gdzie nie ma przejazdu dla rowerów, jednak trudno mieć wątpliwości, kto jest głównym winowajcą. To kierowca, który omijał inny pojazd, przejeżdżając po podwójnych liniach ciągłych w sytuacji, gdy było to szczególnie niebezpieczne.

Policjanci z Buska-Zdroju zachowali się wyjątkowo profesjonalnie. Kierowca Opla Vectry został wezwany na przesłuchanie. Zamiast sprawę zakończyć mandatem i punktami karnymi, policjanci zdecydowali się skierować wniosek do sądu o ukaranie i zatrzymać kierowcy prawo jazdy. Słusznie, bo są wykroczenia, których nie popełnia się przez przypadek, a jedynie z powodu skrajnej nieodpowiedzialności. Brawo policjanci z Buska-Zdroju!

Omijanie przed i na przejściu dla pieszych – kiedy nie wolno tego robić?

Jeszcze niedawno, przed wejściem w życie przepisów dającym pierwszeństwo pieszym już w chwili wchodzenia na przejście, niejeden kursant jadący drogą dwupasmową, dostał srogie upomnienie od instruktora za próbę zatrzymania się przed przejściem po to, aby przepuścić pieszych. Dlaczego? Dla dobra pieszych – aby uniknąć sytuacji, w której wejdą oni na przejście, bo zostali na nie „wpuszczeni”, a jadący drugim pasem w tym samym kierunku samochód nie zatrzyma się i „zdmuchnie” tych pieszych dokładnie w chwili, gdy wyjdą zza pojazdu, który się zatrzymał.

Oczywiście, przepis wyraźnie zabrania omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych. Kary za złamanie tego przepisu są najbardziej surowe, jak to możliwe, ale... takich, co nie doceniają zagrożenia, nie boją się kar albo są po prostu nieodpowiedzialni, nie brakuje. Warto natomiast czytać przepis do końca: jeśli jedziemy dwupasmówką obok drugiego pojazdu i ten raptem zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, na którym nie ma nikogo (i nie ma nikogo, kto mógłby na nie wchodzić), a my omijamy ten pojazd, to... nie popełniamy wykroczenia. Przepis mówi: nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Nie ma pieszych – nie ma wykroczenia.

Rowerzysta na przejściu – kiedy ma prawo, a kiedy nie?

Co do zasady przejście dla pieszych to nie to samo co przejazd dla rowerów. Gdy przez jezdnię prowadzi przejazd dla rowerów (najczęściej, choć nie zawsze równolegle do przejścia dla pieszych), rowerzysta może jechać. Jeśli mamy tylko przejście dla pieszych, rowerzysta, chcąc przedostać się na drugą stronę jezdni, powinien rower przeprowadzić – jako osoba prowadząca rower jest traktowany przez przepisy jak pieszy, a dopiero wtedy ma prawo skorzystać z przejścia. Ale uwaga: pieszym jest również dziecko do lat 10 jadące na rowerze pod opieką dorosłego, który jedzie na rowerze. Dziecko ma prawo przejechać po przejściu dla pieszych bez schodzenia z roweru (!), a jego opiekun – domyślnie – również. Inna rzecz, że przepisy nieprecyzyjnie opisują status dorosłego opiekuna.

Dwie dziewczyny, które przejazd przez przejście nieopodal Buska-Zdroju prawie przypłaciły życiem, oczywiście popełniły wykroczenie i są w związku z tym poszukiwane przez Policję. Niemniej ich zachowanie nie tłumaczy zachowania kierowcy, który zachował się skrajnie nieodpowiedzialnie. Przypomnijmy tylko: droga jednopasmowa, ciągłe linie, omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem. Zatrzymał się on, owszem, nie po to, by przepuścić pieszych, lecz rowerzystów, ale to nie zmienia znacząco stanu rzeczy.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych: kiedy wolno, kiedy nie?

Przypomnijmy tylko, że:

  • omijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
  • wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Na przejściu dla pieszych co do zasady wyprzedzać nie wolno, ale od tej reguły jest wyjątek:

  • Ruch kierowany to: „ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę”;

A zatem jeśli mamy przejście ze światłami, mamy światło zielone, wyprzedzanie jest możliwe, bo np. jedziemy drogą dwupasmową i nie ma ryzyka najechania na ciągłą linię, to możemy wyprzedzać i przed przejściem dla pieszych, i na nim. Jeśli w celu wyprzedzenia musimy najechać na ciągłą linię, to manewr ten jest zabroniony!

Jaka maksymalna kara za omijanie pojazdu, który przepuszcza pieszych?

Maksymalna „domyślna” kara w takiej sytuacji to 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Jeśli jednak sprawa trafia do sądu, maksymalna grzywna może wynieść 5000 zł. Jeśli policjanci zatrzymują kierowcy prawo jazdy i kierują wniosek do sądu o ukaranie, to wniosek ten zawiera z pewnością żądanie ukarania kierowcy także zakazem prowadzenia pojazdów. Sąd może taki zakaz orzec na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Wybrane wykroczenia wobec pieszych – mandaty i punkty karne

Wykroczenie Mandat Punkty karne
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu 500 10
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi 200 10
Wyprzedzanie na przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi 200 10
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych 350 10