Prezydent podpisał nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym, która ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnej z 3 kwietnia 2014 r.

Przedmiotem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym jest drogowa kontrola techniczna pojazdów wykonujących przewóz rzeczy i osób. Chodzi o pojazdy do przewozu powyżej dziewięciu osób łącznie z kierowcą oraz pojazdy do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

"Ustawa nakłada na kierujących określonymi kategoriami pojazdów obowiązek posiadania i okazywania podczas kontroli drogowej protokołu ostatniej drogowej kontroli technicznej, jeżeli taka była przeprowadzona. Dotyczy to pojazdów zaprojektowanych i wykonanych do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą (tj. kategorie pojazdów M2 i M3), pojazdów zaprojektowanych i wykonanych do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t." - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Podpisana ustawa nakłada ponadto na Głównego Inspektora Transportu Drogowego obowiązek zaplanowania i organizacji - w porozumieniu z Komendantem Głównym Policji - drogowych kontroli w taki sposób, aby łączna ich liczba obejmowała w każdym roku kalendarzowym co najmniej 5 proc. pojazdów zarejestrowanych w Polsce, objętych tymi przepisami.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.