Kierowcy nie rozluźniajcie się jeszcze zbytnio za kierownicą. Choć ostatnio mamy coraz więcej oznak wiosny, to jednak musimy pamiętać o dostosowywaniu prędkości do warunków, jakie panują na drodze. A te są wciąż jeszcze raczej zimowe.

- Kapryśna aura może być bardzo niebezpieczna. Wahania temperatur mogą powodować, że nawierzchnia drogi, szczególnie rano może być bardzo śliska. Z drugiej strony często mamy do czynienia z mocno oślepiającym słońcem, które odbija się od szyb nadjeżdżających samochodów. Pamiętajmy więc o tym, aby niezależnie od pogody być zawsze czujnym, rozsądnym i ostrożnym na drodze - radzi Witold Rogowski z sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl - Ciepłe dni mogą nas bardziej pozytywnie nastrajać i dawać nam więcej energii, ale niekoniecznie powinniśmy tę energię wykorzystywać na wciśnięcie gazu "do dechy" na drodze - dodaje.

Wiosenne porządki wewnątrz auta…

Jednym z efektów mroźnych dni jest pojawienie się wielu nowych dziur w asfalcie. Jadąc zbyt szybko nie jesteśmy w stanie ich ominąć i możemy w najlepszym wypadku uszkodzić opony, czy felgi.

- Dlatego też w pod koniec marca, kiedy zima skończy się na dobre, warto udać się do serwisu i sprawdzić stan takich elementów jak: amortyzatory, sworznie, sprężyny zawieszenia, łączniki stabilizatorów, tuleje stalowo-gumowe oraz osłony przegubów. Nie powinniśmy bagatelizować wymiany elementów zawieszenia, ponieważ mają one dość istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo - mówi ekspert ProfiAuto. Samochód z pękniętą sprężyną zawieszenia, czy uszkodzonym amortyzatorem nie będzie trzymał się stabilnie drogi, a jego droga hamowania może się znacznie wydłużyć.

Ważną, a często bagatelizowaną kwestią jest też… zapach wewnątrz samochodu. Kiedy odświeżacze i perfumy nie działają może być to sygnał, że jego źródłem jest zagrzybiona klimatyzacja. Ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych należy ją koniecznie odgrzybić i zdezynfekować.

… i na zewnątrz

Dodatnie temperatury to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią jeździć czystym autem. Wreszcie możemy porządnie wyczyścić samochód z soli i brudu. Warto pomyśleć nie tylko o gruntownym myciu (także podwozia), ale także woskowaniu.

Żeby ukryć plamy i rysy, zabezpieczyć samochód przed korozją, czy odświeżyć zmatowiony kolor można skorzystać ze specjalnych kredek maskujących i regeneratorów lakieru. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor.

Osobna kwestia to szyby i lusterka. Z błotem i śladami po owadach możemy poradzić sobie szamponem, ale zarysowania i mikropęknięcia to trudniejsza sprawa. Musimy sięgnąć po preparaty, które zabezpieczają szklane powierzchnie. Niwelują one mikropęknięcia na szybie i wygładzają ją. Jednocześnie poprawiają bezpieczeństwo jazdy, bo zapobiegają refleksom słonecznym.