Zbiórka pieniędzy na www.polakpotrafi.pl/bezbarier rozpoczęła się 3 października i została zainagurowana lotem Mateusza Puszkarskiego w tunelu aerodynamicznym Flyspot, gdzie symbolicznie przełamał barierę własnej niepełnosprawności i pomimo tego, że nie może chodzić - latał. Celem zbiórki było zebranie 22 tysięcy złotych potrzebnych na specjalistyczną adaptację samochodu na potrzeby Mateusza, a następnie realizację, w połowie przyszłego roku, pierwszego w Polsce multimedialnego przewodnika drogowego dla osób z niepełnosprawnością

- Jestem bardzo zadowolony i podekscytowany, bo te pieniądze przybliżają mnie do bycia kierowcą, pomimo tego, że jestem sparaliżowany od ramion w dół.

Moje doświadczenie zaprocentuje dla innych osób z niepełnosprawnością, które tak jak ja marzą, by zasiąść za kierownicą, ale z jakichś względów boją się lub nie wiedzą jak to zrobić – powiedział pomysłodawca projektu Mateusz Puszkarski.

Celem tego nietypowego przewodnika będzie pokazanie, czy polskie drogi i polscy kierowcy są gotowi na przyjęcie kierowców z niepełnosprawnością, złamanie tabu, edukowanie i zmiana stereotypowego myślenia o ludziach

z niepełnosprawnościami. Prowadząc zaadaptowanego Peugeot Partnera, Mateusz będzie rejestrował materiał przy pomocy kamery i stworzy cykl filmów, pokazując drogową Polskę oczami kierowcy bez barier.

Dzięki udostępnionym m.in. na stronie internetowej www.peugeotbezbarier.pl materiałom, zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć:

• Jak wygląda kurs na prawo jazdy osoby z niepełnosprawnością i zdawanie egzaminu?

• Jak wygląda infrastruktura drogowa w Polsce i jak odnajduje się w niej niepełnosprawny kierowca?

• Czy na polskich drogach stosowane są rozwiązania przyjazne dla kierowców z niepełnosprawnością (np. odpowiednio dostosowane bramki na autostradzie, stacje benzynowe itp.)?

• Jak ludzie reagują na niepełnosprawnych kierowców?

• Z jakimi problemami mogą zetknąć się niepełnosprawni kierowcy na polskich drogach i jak sobie z nimi radzić?

Do zbiórki w czasie jej trwania dołączały kolejne osoby, które wspierały Mateusza w realizacji jego celu. W projekt zaangażowały się także firmy zewnętrzne. Do akcji oprócz stałych partnerów - Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Kierowców SPiNKa doszły także - tunel aerodynamiczny Flyspot oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, z medalistami olimpijskimi na czele. Sportowi koledzy Mateusza Puszkarskiego uczestniczyli we wspólnej sesji zdjęciowej oraz podpisali m.in. specjalną koszulkę #bezbarier.

W podziękowaniu za wsparcie akcji zostało rozdanych kilkanaście wyjątkowych nagród. Wśród nich można było znaleźć między innymi koszulki #bezbarier, kilkuminutowy lot w tunelu aerodynamicznym, ekskluzywny zestaw młynków Peugeot, albumy o historii Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z podpisami czołowych panczenistów, czy też podwójne zaproszenie na Galę „Człowiek bez barier 2014”, która odbyła się 2 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie. W zamian za wsparcie można było także wybrać nagrodę w postaci roweru Peugeot lub tygodniowy wyjazd sylwestrowy modelem Peugeot 308 SW.

Sukces zbiórki na platformie crowdfoundingowej Polakpotrafi.pl to duży krok w realizacji całej akcji społecznej „Bez barier”, której celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele osób i instytucji postanowiło wspomóc zbiórkę i pomysł realizacji przewodnika multimedialnego. Zanim jednak Mateusz będzie mógł zacząć go realizować, w pierwszej kolejności potrzebujemy wykonać skomplikowaną adaptację jego samochodu, na którą wciąż zbieramy środki. Samochód bazowy Peugeot Partner został ufundowany przez Peugeot Polska. Akcję zbiórki pieniędzy na jego adaptację można wesprzeć wpłacając środki na specjalne konto Fundacji Integracja. Wierzymy, że w połowie przyszłego roku Mateusz stanie się kierowcą, wyjedzie na polskie drogi i zrealizuje multimedialny przewodnik – powiedziała Dorota Kozłowska, Menedżer ds. komunikacji i wizerunku marki Peugeot.