Wielu Polaków korzysta z ferii wyjeżdżając samochodem na rodzinny urlop. Tak jak przed każdą podróżą, tak i w tym przypadku przed wyjazdem trzeba zwrócić uwagę na kwestie, które ułatwiają pomyślne dotarcie z punktu A do punktu B. Lista rzeczy do wykonania przed wyjazdem może być naprawdę długa (zakupy, pakowanie), a my często zapominamy o tym, żeby zadbać też o odpowiedni stan naszego środka lokomocji, czyli auta. Jeśli nie chcesz lub nie możesz dokonać samodzielnego przeglądu samochodu udaj się w miejsce, w którym autem zajmą się profesjonaliści. Jeżeli masz czas i możliwości dokonać przeglądu samemu przyda Ci się gotowa lista rzeczy do zrobienia:

Opony, fotelik, żarówki, płyny, gaśnica, dokumenty, narzędzia, bezpieczniki, olej, mapa, łańcuchy, pasy, trójkąt, kolce, nawigacja.. Jak widać lista potrzebnych rzeczy jest dość długa, ale czy naprawdę warto ją zlekceważyć i zaryzykować, że Twój urlop przerwie lub popsuje brak jednego z tych elementów? Raczej nie (szkoda, żeby nagle okazało się, że Ty i Twoi pasażerowie nie możecie dalej jechać i musicie przerwać wypoczynek).

1. Wyposażenie

Przed wyjazdem za granicę dokładnie sprawdź jakie wyposażenie samochodu jest wymagane od turystów w danym państwie. Tego typu informacje znajdziesz w wielu miejscach, również na stronie internetowej ambasady kraju, do którego wyjeżdżasz.

2. Opony

Czy Twój samochód jest wyposażony w opony zimowe? Jeśli nie, poważnie rozważ ich montaż. O wyższości tego typu opon nad ogumieniem letnim (mają o 30 proc. krótszą droga hamowania zimą niż opony letnie) świadczy wiele profesjonalnych testów opon. Jak wybrać odpowiedni dla nas zestaw?

- Wybór opon zimowych powinien być uzależniony od kilku kwestii, a mianowicie: od stylu jazdy, typu samochodu, przebiegów czy rodzajów nawierzchni, po których się podróżuje. Można wybierać modele opon spośród 3 typów bieżnika (symetryczny, asymetryczny, kierunkowy) czy klas (ekonomiczna, średnia i premium). Wybór według tego schematu to gwarantowana satysfakcja z opon - - mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w firmie Oponeo.pl.

3. Płyny, pasy, fotelik, gaśnica

Sprawdź czy te elementy wystarczą na trasę, którą planujesz i czy działają poprawnie. W razie potrzeby dolej brakujących płynów (olej czy płyn do spryskiwaczy), wykonaj przegląd, gdy skończy się ważność (gaśnica), napraw (fotelik, pasy).

4. Koło zapasowe, narzędzia (przede wszystkim klucz do kół i lewarek), trójkąt, nawigacja, mapa, dokumenty, żarówki, bezpiecznik

Sprawdź czy na pewno Twój samochód jest w nie wyposażony. Jeśli nie to uzupełnij wyposażenie auta o te elementy. Na wypadek np. przebicia opony (koło zapasowe, narzędzia, trójkąt), zgubienia się na trasie (nawigacja, mapa), kontroli (dokumenty), czy awarii (żarówki, bezpieczniki) okażą się niezbędne.

5. Łańcuchy, kolce

Ten typ wyposażenia znacznie poprawia przyczepność auta. Z pewnością przyda Ci się przede wszystkim na górskich trasach. Zanim ich użyjesz sprawdź, czy można jeździć na nich akurat tam, gdzie się wybierasz. W Polsce łańcuchy mogą być montowane tylko tam, gdzie jest wyraźne oznaczenie pozwalające na to. Opony kolcowane są całkowicie zakazane. Kolce są dopuszczalne tylko na terenach należących do tzw. standardu "białej drogi", tzn. tam, gdzie warunki zimowe utrzymują się przez wiele miesięcy (kraje skandynawskie).

Dobra organizacja czasu przed wyjazdem zagwarantuje nam udaną drogę w obie strony, bez niespodzianek. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy bierzesz ze sobą tylko naprawdę potrzebne rzeczy. Pamiętaj, że zasypanie bagażami półki za tylnym siedzeniem znacznie utrudni Ci widoczność na trasie, a w razie kolizji może zrobić dużą krzywdę Tobie i Twoim pasażerom.