Punkty wymazowe przeżywają oblężenie. Chętnych na badanie w kierunku zakażenia COVID-19 jest tak dużo, że tworzą się korki blokujące nawet okoliczne ulice. To efekt nowej odmiany koronawirusa i jego błyskawicznego rozprzestrzeniania się. Warto więc wiedzieć, co trzeba zrobić i jak być przygotowanym podczas wyjazdu na test i szczepienie w punkcie drive thru, żeby cala procedura trwała jak najkrócej.

Kiedy można pojechać na wymaz drive thru?

Pobranie wymazu nie różni się niczym w punkcie stacjonarnym i w drive thru. Badanie można wykonać, gdy osoba posiada skierowanie:

 • wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), 
 • wystawione przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, 
 • wystawione przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym, 
 • wystawione przez inspekcję sanitarną, 
 • wystawione przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, 
 • przed przyjęciem do domu pomocy społecznej, 
 • przed przyjęciem do hospicjum, 
 • przed przyjęciem do stacji dializ. 

Skierowanie można także otrzymać, wypełniając formularz online. System sam określi, czy osoba chętna na badanie kwalifikuje się do testu.

Należy przy tym pamiętać, że badanie musi być wykonane jak najszybciej od otrzymania zlecenia. Po otrzymaniu skierowania od lekarza osoba podlega 10-dniowej kwarantannie, jednak może ona opuścić miejsce jej odbywania na czas pojechania do punktu pobrania wymazu.

Jak przygotować się na wymaz?

Ważne jest, aby na minimum dwie godziny przed testem:

 • nie jeść,
 • nie pić,
 • nie żuć gumy,
 • nie płukać jamy ustnej i nosa, 
 • nie myć zębów, 
 • nie przyjmować leków 
 • nie palić papierosów. 

Zaleca się także, aby test był robiony w pierwszej połowie dnia, jednak nie jest to obowiązek.

Do punktu trzeba także zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podano osobie wystawiającej skierowanie na badanie). Nie trzeba posiadać wydruku zlecenia ani znać jego numeru.

Pacjenci przyjmowani są na test według kolejności przybycia i nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Osoby, które przy internetowej rejestracji na badanie podały swój numer telefonu, otrzymają poprzez wiadomość SMS sugerowany termin (dzień i godzina) oraz miejsce mobilnego punktu w okolicy zamieszkania. Nie jest to jednak w żaden sposób zobowiązujące i pojechać można do dowolnego punktu o dowolnej godzinie, gdy tylko punkt jest otwarty. Lista punktów wymazowych dostępna jest na stronie NFZ.

Wynik zostanie udostępniony na Internetowym Koncie Pacjenta, a jeśli został tam wcześniej podany numer telefonu, pacjent dostanie informację SMS, że wynik został już wpisany.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jak przygotować się na szczepienie?

W przypadku szczepień w punkcie drive thru konieczne jest wcześniejsze zapisanie się. Można tego dokonać telefonicznie, dzwoniąc bezpośrednio do punktu lub na infolinię pod numerem telefonu 989. Rejestracja jest możliwa także przez Internetowe Konto Pacjenta. Aktualną listę punktów szczepień można sprawdzić na dedykowanej do tego stronie.

Po zapisaniu się, ale zanim jeszcze pojedziemy do punktu, koniecznie należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19.

Tak zaopatrzeni możemy jechać do punktu drive thru. Trzeba tam być na około 10 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia. Należy ustawić się w kolejce do szczepienia i stosować się do poleceń osób kierujących ruchem. Po ustawieniu się do szczepienia należy przekazać swój kwestionariusz osobie wykonującej szczepienie, wtedy możemy też dostać kilka pytań odnośnie stanu zdrowia, mieć zmierzone ciśnienie i temperaturę. Po tej procedurze osoby zakwalifikowane dostaną szczepionkę, następnie należy odjechać i zaparkować na stanowisku poszczepiennym.

Zaszczepieni kierowcy powinni odczekać minimum 20 minut po szczepieniu przed opuszczeniem punktu szczepień, natomiast czas czekania przez pasażerów powinien wynosić minimum 15 minut. Jeśli nikt nie poczuł się źle, można odjechać do domu.