Punkty szybkich szczepień, w których nawet nie trzeba będzie wysiadać z samochodu, mają przyspieszyć cały proces. W teorii brzmi to obiecująco, ale według dra Grzesiowskiego to tylko rozwiązanie na pokaz, które jest całkowicie zbędne. Co więcej, ekspert nazwał to rozwiązanie "rodem z thrillera o pandemii".

Spór jednak o to czy, faktycznie takie rozwiązanie ma sens, czy jest zwykłą pokazówką w stylu witania na lotnisku w Warszawie największego samolotu świata z garstką masek, raczej teraz nam nie grozi. Dlaczego? Po prostu cały czas mamy problem z dostępnością szczepionek, których jest mniej niż mogłyby aplikować punkty już istniejące.

O tym problemie wspominał sam minister Dworczyk, jednak z drugiej strony stwierdził, że rząd przygotowuje się (uruchamiając punkty drive-thru), żeby "nie trzeba było już myśleć o zorganizowaniu nowych punktów, form, procedur, tylko od razu szczepić maksymalnie dużą liczbę osób".

Wiadomo, że chętnych do otwarcia takich punktów nie brakuje. Według informacji pochodzących z Kancelarii Premiera ostatecznie pozytywnie zweryfikowano 471 nowych miejsc, które dołączą do 6500 już funkcjonujących punktów tradycyjnych. Chętnych jednak było znacznie więcej.

Jak ma wyglądać szczepienie drive-thru?

Na stronach rządowych podano już instrukcje w jaki sposób mają odbywać się szczepienia w punktach drive-thru. Pierwsza ważna uwaga, w punktach takich zaszczepią się tylko osoby zmotoryzowane. Warunek? Muszą przyjechać pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego, to m.in. oznacza, że może to być także motocykl.

Na miejsce szczepienia trzeba stawić się 10 minut przed wyznaczoną godziną z wydrukowanym wcześniej i wypełnionym kwestionariuszem. Podczas szczepienia wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć zasłonięte usta i nos, a w pojedzie nie może być zwierząt.

Po samym szczepieniu kierowcy maja zjechać na tzw. parking poszczepienny i tam odczekać co najmniej 20 minut (jeśli szczepiony jest tylko pasażer, czas oczekiwania może wynosić min. 15 minut). Każdy punkt szczepień musi mieć osoby nadzorujące stan pacjentów.

Ważne: do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będzie można zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.