Na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie chińska marka Qoros pojawiła się z nowym crossoverem o nazwie 3 SUV. Teraz do gamy dołączy jeszcze większy model o niezbyt zaskakującej nazwie: 5 SUV. Wymiary samochodu wynoszą 4587 mm długości, 1878 mm szerokości oraz 1676 mm wysokości, ale nie jest to tylko większa wersja "trójki". Samochód oprócz nowych wymiarów może pochwalić się m.in. zmienionym wyglądem przednich i tylnych reflektorów oraz nowymi lusterkami.

Jako napęd modelu 5 SUV Chińczycy wykorzystali 1,6-litrową turbodoładowaną jednostkę benzynową o mocy 154 KM, która została połączona z 6-biegową przekładnią z podwójnym sprzęgłem. Być może do oferty dołączy również jednostka hybrydowa. Swoje aspiracje w tym kierunku Qoros ujawniło w kwietniu tego roku, prezentując hybrydowego SUV-a o nazwie 2 SUV PHEV Concept.

Samochód nie będzie przeznaczony dla Europy. Marka już wcześniej zdecydowała, że rezygnuje z naszego rynku.

Dlaczego samochody Qoros nie są w stanie skusić Europejczyków? Być może klienci za bardzo uprzedzeni są do produktów z Chin, które wciąż budzą wątpliwości co do jakości wykorzystywanych w nich materiałów.

Ponadto chińskie auto powinno kojarzyć się także z niską ceną, ale Qorosy raczej się do nich nie zaliczają. Cena modelu 3 Sedan wynosi ok. 21 tys. Euro (ok. 87 tys. zł). Nie pomogły także świetne wyniki testów zderzeniowych pierwszego pojazdu o nazwie 3 Sedan.

Marka w 2014 roku sprzedała 7 tys. egzemplarzy na świecie, ale z tego zaledwie 51 sztuk zostało kupionych w Europie. W efekcie Qoros rezygnuje z kampanii uderzającej w europejski rynek i nie zobaczymy na nim także nowego modelu 5 SUV.