Pytania na pierwszy rzut oka wydają się banalnie łatwe – zwłaszcza te z grupy "podstawowych", w których jedyne możliwe odpowiedzi to "A" lub "B". Ale, ale... pamiętajcie, że kandydat na kierowcę (albo osoba, która nazbierała punktów karnych i walczy o zachowanie prawa jazdy) działa pod presją czasu i nie może pomylić się wiele razy. Są zresztą także pytania, przy których na pewno zatrzymasz się na dłużej i będziesz zgadywać – sam zobacz.
Umówmy się, że przy 18 pytaniach dopuszczamy maksymalnie dwie pomyłki – jeśli popełnisz trzy błędy, nie zdałeś. Spróbuj też rozwiązać test szybko – tak, jakby czasu na rozwiązanie tych zadań było naprawdę mało. Powodzenia!
Rozpocznij quiz
Czy masz prawo używać świateł przeciwmgłowych tylnych, jeżeli mgła ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m?
Poprawna odpowiedź: Tak
Tak. To właśnie ograniczenie widoczności spowodowanej np. warunkami atmosferycznymi na odległość mniejszą niż 50 m uprawnia kierowcę do włączenia tylnych świateł przeciwmgłowych. Natychmiast, gdy widoczność poprawia się i np. widać na 70 m, należy te światła wyłączyć.
Czy w tej sytuacji po skręcie w prawo masz pierwszeństwo przed rowerzystą?
Poprawna odpowiedź: Nie
Należy ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, ponieważ znajduje się on na przejeździe dla rowerów, ale też dlatego, że porusza się na wprost drogą, którą opuszczamy, skręcając w drogę poprzeczną.
Czy w tej sytuacji masz prawo wjechać na przejazd kolejowy z zachowaniem szczególnej ostrożności?
Poprawna odpowiedź: Nie
Pytanie z gatunku podchwytliwych, tymczasem wjazd na przejazd kolejowy powiązany ze zignorowaniem sygnalizatora wyświetlającego czerwone światło kosztuje 2000 zł mandatu i 15 punktów karnych.
Czy ten znak informuje o prędkości minimalnej, z jaką masz prawo się poruszać?
Poprawna odpowiedź: Nie
Ten znak mówi o wjeździe do strefy, w której obowiązuje maksymalna prędkość taka, jaka widnieje na znaku
Czy w tej sytuacji masz obowiązek użyć sygnału dźwiękowego, aby skłonić rowerzystę do szybszej jazdy?
Poprawna odpowiedź: Nie
Odpowiedź "tak" byłaby kompletnym nonsensem choćby dlatego, że sygnał dźwiękowy nie służy do poganiania czy "karcenia" innych kierowców. A w ogóle to Kodeks drogowy mówi, że: "Zabrania się: 1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego; 2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;"
Czy w tej sytuacji zamierzając kontynuować jazdę prosto przez skrzyżowanie masz obowiązek zatrzymać się przed znakiem „STOP”?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie, gdyż ruch na tym skrzyżowaniu regulowany jest sygnalizacją świetlną. Sygnalizacja świetlna stoi wyżej w hierarchii ważności niż znaki drogowe – w razie "konfliktu" to do niej należy się stosować.
Czy w tej sytuacji wolno Ci zmienić pas ruchu na lewy, jeżeli zamierzasz skręcić w lewo?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie – trzeba było odpowiedni pas ruchu zająć wcześniej. W tym momencie zjazd na lewy pas połączony byłby z przekroczeniem linii jednostronnie przerywanej od niewłaściwej strony, co jest wykroczeniem.
Czy w tej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd przed widoczną linią ciągłą?
Poprawna odpowiedź: Tak
Nie ma obowiązku zatrzymania bezpośrednio przed znakiem stop – widząc znak "stop", należy zatrzymać się na linii zatrzymania albo w takim miejscu, z którego można zobaczyć, czy możliwa jest dalsza jazda bez wymuszania pierwszeństwa i powodowania zagrożenia. W tym przypadku należy zatrzymać się przed linią widoczną na zdjęciu.
Czy widoczne na tym skrzyżowaniu oznakowanie poziome w postaci linii przerywanej, oznacza kontynuację zajmowanego pasa ruchu?
Poprawna odpowiedź: Tak
Tego rodzaju oznakowanie wskazuje na optymalny tor jazdy przez skrzyżowanie dla pojazdów skręcających w lewo – porządkuje sytuację na skrzyżowaniu.
Czy następny sygnał będzie Ci zabraniał wjazdu na skrzyżowanie?
Poprawna odpowiedź: Nie
To pytanie potrafi pokonać niejednego kandydata na kierowcę, a nawet doświadczonego kierowcę, gdyż dość rzadko mamy do czynienia z ręcznym kierowaniem ruchem przez policjanta. Sygnał widoczny na zdjęciu oznacza: "Uwaga, za chwilę zmiana kierunku ruchu". Ponieważ policjant stoi do nas tyłem (gdyby stał przodem, sytuacja byłaby taka sama), teraz nie możemy jechać, ale za chwilę policjant stanie do nas bokiem i będziemy mogli ruszyć.
Zatrzymałeś właśnie swój pojazd. Czy w związku ze znaczeniem nadawanego sygnału świetlnego zrobiłeś to we właściwym miejscu?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie, gdyż powinieneś dojechać do linii zatrzymania umiejscowionej bezpośrednio przed najbliższym sygnalizatorem.
Kierujesz pojazdem silnikowym. Czy ten znak zabrania Ci wyprzedzania pojazdów silnikowych jednośladowych?
Poprawna odpowiedź: Nie
Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Można zatem wyprzedzać np. motocykle, jeśli są warunki, aby zachować przy tym manewrze bezpieczny odstęp.
Na którym zdjęciu zagłówek jest dobrze ustawiony?
Poprawna odpowiedź: A
Na pozostałych zdjęciach zagłówek ustawiony jest za nisko (B) lub za wysoko (A)
Który z wymienionych elementów stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu osobowego?
Poprawna odpowiedź: Gaśnica
Posiadanie koła zapasowego nie jest obowiązkowe, podobnie jak dobrowolne jest posiadanie apteczki.
Którego z wymienionych świateł wolno Ci używać, gdy kierujesz samochodem osobowym podczas mgły?
Poprawna odpowiedź: Świateł przeciwmgłowych przednich.
Świateł do jazdy dziennej można używać jedynie za dnia w warunkach dobrej widoczności. Świateł drogowych można używać podczas mgły, ale nie wyłącznie. Pozostaje jedyna prawidłowa odpowiedź: B.
Który ze sposobów hamowania samochodu osobowego wyposażonego w system ABS jest najbardziej efektywny?
Poprawna odpowiedź: Szybkie i mocne wciśnięcie pedału hamulca.
O pulsacyjnym wciskaniu pedału hamulca zapomnijcie – to ma sens jedynie w zabytkowych samochodach bez ABS-u, a jeszcze trzeba to naprawdę umieć. W tym pytaniu wskazówką poprawnej odpowiedzi są słowa"szybkie i mocne" – tak w istocie jest: jeśli musisz jak najszybciej zahamować, wciśnij pedał szybko i mocno tak, jakbyś chciał go złamać (nie ma obaw, wytrzyma).
Czy w tej sytuacji, podczas zawracania wystąpi kolizja z innymi uczestnikami ruchu?
Poprawna odpowiedź: Nie
Tu kluczem do poprawnej odpowiedzi jest sygnalizator S-3 ze strzałką (strzałkami) pozwalającą na zawracanie: zielone światło na takim sygnalizatorze oznacza, że nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.
Jakie jest ryzyko poślizgu pojazdu podczas jazdy w czasie deszczu?
Poprawna odpowiedź: Największe w początkowej fazie deszczu.
Trudne pytanie, jeśli ktoś nie jest "zaangażowanym" kierowcą. Droga jest najbardziej śliska w pierwszej fazie deszczu, gdyż woda miesza się z olejami, smarami i cząstkami gumy zalegającymi na nawierzchni, co tworzy śliską powłokę. Z czasem deszcz zmywa te zanieczyszczenia i gdy tylko spłyną one z drogi, śliskość nawierzchni maleje.