Nadrzędnym celem załogi LOTOS Rally Team była wygrana w pojedynku z aktualnym liderem cyklu, Bruno Magalhãesem. Udało się to osiągnąć w pięknym stylu, pokonując Portugalczyka o ponad trzy minuty. Kajto i Jarek objęli prowadzenie w mistrzostwach i znacznie zwiększyli swoje szanse na trzeci z rzędu tytuł mistrzowski.

Mistrzowskie starcie już przed rozpoczęciem rajdu zapowiadało się wyjątkowo ciekawie. W polskiej rundzie cyklu FIA ERC wzięła udział praktycznie cała czołówka tabeli mistrzostw Starego Kontynentu, a do tego sporo gości. Jednym z faworytów z pewnością był uczestnik ponad 100 rund Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), Mads Østberg, jednak prócz niego do rajdu zgłosiło się też 25 innych kierowców w samochodach topowej klasy R5. Wielu kierowców określało tę edycję Rzeszowskiego jako jedną z najtrudniejszych - wysokie temperatury nie tylko przegrzewały rajdówki, ale i wpływały na koncentrację załogi. Walki nie ułatwiała zmienna przyczepność podkarpackich asfaltów i liczne podbicia, na których rajdówki odrywały się od ziemi. Dla Kajetanowicza, który przed rozpoczęciem tracił do lidera cyklu 14 punktów, najważniejsza była szybka jazda i przede wszystkim walka o fotel lidera.

Drugie miejsce oraz punkty za świetne tempo w poszczególnych etapach zaprocentowały 29 punktami, które Kajetan i Jarek dopiszą do swojego konta w tabeli mistrzostw. Wyprzedzają teraz o 13 punktów Bruno i Hugo Magalhãesów (95 punktów), na trzecie miejsce awansowali Marijan Griebel i Stefan Kopczyk (Niemcy), z dorobkiem 50 punktów, którzy staną na trzecim stopniu podium zawodów. Rajd Rzeszowski po raz piąty w karierze wygrał Francuz Bryan Bouffier, pilotowany przez Gilberta Dini (Ford Fiesta R5).

Już za trzy tygodnie kolejna asfaltowa runda Rajdowych Mistrzostw Europy. Zespół LOTOS Rally Team wyruszy za południową granicę, gdzie zmierzy się w czeskim Rajdzie Barum, rozgrywanym w dniach 25-27 sierpnia. Później rywalizacja przeniesie się do Włoch (Rally di Roma Capitale, 16-17.09), a zakończy na Łotwie (Rally Liepaja, 6-8.10).

Kajetan Kajetanowicz: - Jesteśmy liderami mistrzostw Europy, zrealizowaliśmy plan. Fantastyczna robota całego zespołu LOTOS Rally Team, za co bardzo dziękuję. Mamy drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, jesteśmy najszybsi z Polaków. To był trudny rajd pod wieloma względami. Bardzo wymagające odcinki specjalne - wąskie, techniczne, miejscami bardzo szybkie. Do tego wysokie temperatury. Duża liczba rajdowych fanów mogła wywołać presję, lecz starałem się to fantastyczne wydarzenie przekuć na dodatkową motywację. Mam nadzieję, że kibice są zadowoleni tak samo jak ja. Pozostały trzy rajdy do końca sezonu i zrobię wszystko, aby utrzymać pozycję liderów. Rajdy są jednak nieprzewidywalne, dlatego też je kochamy. Nawet kiedy ciężko pracujesz, nigdy nie jesteś pewien tego, co będzie na mecie.

Jarek Baran: - My i LOTOS Rally Team mamy jeden wspólny cel - trzeci z rzędu tytuł Mistrzów Europy. Podium w Rzeszowie winduje nas na pozycję liderów klasyfikacji sezonu i to było założenie na ten weekend. To wspaniałe widzieć tylu kibiców, którzy gorąco nas dopingowali. Bardzo Wam dziękujemy.

Punktacja Rajdowych Mistrzostw Europy po 5 z 8 rund:

1. Kajetan Kajetanowicz (Polska) 108 punktów

2. Bruno Magalhães (Portugalia) 95 pkt.

3. Marijan Griebel (Niemcy) 50 pkt.

4. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) 46 pkt.

5. Nasser Al-Attiyah (Katar) 45 pkt.

6. Grzegorz Grzyb (Polska) 41 pkt.

7. Bryan Bouffier (Francja) 41 pkt.

8. José Maria López (Hiszpania) 27 pkt.

9. Alexandros Tsouloftas (Cypr) 26 pkt.

10. Panikos Polykarpou (Cypr) 26 pkt.

Rajd Rzeszowski 2017 - wyniki

1. Bryan Bouffier / Gilbert Dini (Francja, Ford Fiesta R5) 1:58:12,6 s.

2. Kajetan Kajetanowicz / Jarosław Baran (Polska, Ford Fiesta R5) +38,5 s.

3. Marijan Griebel / Stefan Kopczyk (Niemcy, Skoda Fabia R5) +55,6 s.

4. Grzegorz Grzyb / Bogusław Browiński (Polska, Skoda Fabia R5) +1:08,0 s.

5. Sylvain Michel / Jérôme Degout (Francja, Skoda Fabia R5) +1:45,1 s.

6. José A. Suárez / Cándido Carrera (Hiszpania, Peugeot 208 T16 R5) +2:24,0 s.

7. Łukasz Habaj / Daniel Dymurski (Polska, Ford Fiesta R5) +3:14,1 s.

8. Josh Moffett / James Fulton (Irlandia, Ford Fiesta R5) +3:38,0 s.

9. Bruno Magalhães / Hugo Magalhães (Portugalia, Skoda Fabia R5) +4:38,8 s

10. Tomasz Kasperczyk / Damian Syty (Polska, Ford Fiesta R5) +4:42,9 s.