W styczniowym rankingu kredytów samochodowych udział wzięło 6 banków, które do 14 stycznia 2016 r. odesłały ankiety. Zestawienie podzieliliśmy na dwie części:  kredyt na nowy samochód i kredyt na samochód używany. Dane uporządkowaliśmy na podstawie całkowitych kosztów kredytu. Naszym klientem jest singiel zatrudniony na umowę o pracę, zarabiający 4 452 zł netto, który chce spłacać zadłużenie wobec banku przez 5 lat.

Porównaj oferty i znajdź kredyt samochodowy dla siebie!

„Bohaterką” styczniowego rankingu jest Alfa Romeo MiTo. To najmniejszy model spośród oferowanych przez włoskiego producenta (auro zbudowane jest na płycie podłogowej SCSS Fiata, na której powstał też Fiat Grande Punto), co nie znaczy, że ma kompleksy względem większych sióstr. Warto dodać, że w jej niedużym nadwoziu może drzemać wielka moc – moc 170-konnego turbodoładowanego silnika benzynowego, zdolnego rozpędzić małą Alfę do 291 km/h. Więcej informacji na temat Alfy Romeo MiTo można znaleźć w ramce pod koniec tekstu.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami rankingu.

Kredyt na nowy samochód

Kredyty samochodowe - styczeń 2016 (samochody nowe) Foto: archiwum / Auto Świat
Kredyty samochodowe - styczeń 2016 (samochody nowe)

W rankingu kredytów na zakup nowego auta poprosiliśmy banki o ofertę kredytu w kwocie 55 216 zł,  za pośrednictwem którego miałby być sfinansowany zakup Alfy Romeo MiTo 1.4 Turbo MAir/140 KM TCT.  Auto kosztuje 69 020 zł, jednak nasz klient ma część środków, które chce przeznaczyć na cel kupno auta. Który bank udzieli na taki zakup najlepszego kredytu samochodowego?

Zwycięzcą rankingu jest Getin Bank, w którym całkowite koszty kredytu wynoszą 8 596 zł, a miesięczna rata obciąży budżet kredytobiorcy kwotą 1 065,09 zł. Bank ten oferuje oprocentowanie na poziomie 5,49% w skali roku oraz jednorazową prowizję za udzielenie kredytu w wysokości 1% pożyczanej kwoty.

Podobne warunki, tj. taką samą prowizję i takie samo oprocentowanie, oferuje Bank BGŻ BNP Paribas. Niestety, wyższe są tu miesięczna rata (1 065,95 zł) i całkowite koszty kredytu (8 741 zł). W sumie, jeśli nasz klient zdecydowałby się na tę ofertę zapłaci w ciągu 6 lat niecałe 150 zł więcej niż w Getin Banku.

Pozostałe banki przygotowały gorsze oferty. Co prawda, w mBanku i FCA – Group Banku Polska znajdziemy kredyty z niższym nominalnym oprocentowaniem (wynoszącym odpowiednio 4,89% oraz 4,99% w skali roku), ale za to z wyższą prowizją (jej wysokość to 5% i 3% pożyczanej kwoty), a to podwyższa koszty. W FCA - Group Banku Polska na koszty wpłynie jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie Straty Finansowej GAP (zabezpiecza ono stratę finansową kredytobiorcy po zaistnieniu szkody całkowitej pojazdu polegającej na zniszczeniu lub uszkodzeniu pojazdu lub jego kradzieży). W efekcie łączne koszty kredytu wyniosą w przypadku mBanku 10 298 zł, a w przypadku FCA – Group Banku Polska – 11 985 zł, a miesięczna rata obciąży budżet kredytobiorców odpowiednio kwotą 1 091,17 zł i 1 120,02 zł.

Zestawienie zamykają oferty Banku Pekao oraz Credit Agricole Banku Polska. W pierwszym z nich łączne koszty kredytu wyniosą 14 252 zł, a w drugim aż 17 754 zł. To oznacza, że nasz klient, wybierając ich ofertę, zapłaci aż o ok. 9 tysięcy więcej niż w Getin Banku i BGŻ BNP Paribas.

Kredyt na samochód używany

A jak przedstawia się ranking kredytów samochodowych na auta używane? Poprosiliśmy banki o ofertę kredytu na kwotę 44 720 zł na zakup Alfy Romeo MiTo 1.4 MultiAir Progression S&S z 2012 r. Cena tego auta wznosi 55 900 zł.

Kredyty samochodowe - styczeń 2016 (samochody używane) Foto: archiwum / Auto Świat
Kredyty samochodowe - styczeń 2016 (samochody używane)

Jak się okazuje, także w przypadku kredytu na zakup używanego auta najlepszą ofertę znajdziemy w Getin Banku. Nasz klient będzie płacił tylko 883,62 zł miesięcznej raty, a całkowity koszt kredytu wyniesie 8 208 zł. Jest to możliwe dzięki niskiej prowizji (1%) oraz umiarkowanemu oprocentowaniu (6,49% w skali roku).

Mniej atrakcyjne warunki oferuje srebrny medalista naszego zestawienia, czyli Bank BGŻ BNP Paribas. Decydując się na jego ofertę, nasz klient zapłaci po sześciu latach ponad tysiąc złotych więcej niż w Getin Banku. Za różnicę odpowiedzialna jest wyższa jednorazowa prowizja (4%). Oprocentowanie kredytu w tym banku wynosi 5,99% w skali roku, a miesięczna rata zobowiązania – 899,82 zł.

Jeszcze więcej nasz klient musiałby oddać gdyby zdecydował się pożyczyć potrzebną mu kwotę w mBanku czy w Banku Pekao SA. Całkowity koszt kredytu w tych bankach wyniesie odpowiednio 11 104 zł oraz 11 546 zł, a miesięczna rata w obu przypadkach przekroczy 900 zł (w mBanku wyniesie 929,56 zł a w Banku Pekao SA – 937,47 zł).

Na końcu zestawienia znalazły się oferty przygotowane przez FCA – Group Bank Polska oraz Credit Agricole Bank Polska. W ich przypadku łączne koszty kredytu wyniosą odpowiednio 13 344 zł oraz 14 379 zł.

Alfa Romeo MiTo Foto: Auto Świat
Alfa Romeo MiTo

Szukasz kredytu na samochód? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Jeśli myślisz o wzięciu w styczniu kredytu na zakup samochodu, to podpowiadamy, że najlepiej udać się do Getin Banku. Nasze zestawienie pokazało, że ten bank zaoferuje najkorzystniejsze warunki. Godna uwagi jest także oferta BGŻ BNP Paribas.

Źródło: TotalMoney.pl