Auto Świat Wiadomości Aktualności Rekordowe fotoradary - w tych miejscach złapano najwięcej kierowców

Rekordowe fotoradary - w tych miejscach złapano najwięcej kierowców

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Oto kolejny niechlubny rekord. Nie dość, że w 2019 roku wystawiono kilkaset tysięcy mandatów więcej niż rok wcześniej, to jeszcze znacząco przybyło kierowców naruszających przepisy drogowe. Oto miejsca w Polsce, gdzie fotoradary stacjonarne oraz nieoznakowane radiowozy okazały się najbardziej skuteczne.

Fotoradar. W 2019 roku wystawiono ponad 710 tys. mandatów (naruszenia zarejestrowane przez fotoradary), czyli o 285 tys. więcej niż rok wcześniej.
Zobacz galerię (3)
Auto Świat / Tomasz Okurowski
Fotoradar. W 2019 roku wystawiono ponad 710 tys. mandatów (naruszenia zarejestrowane przez fotoradary), czyli o 285 tys. więcej niż rok wcześniej.
  • Najwięcej kierowców ignorowało czerwone światło w trzech miejscowościach: Jabłonna (5700 przypadków), Mroków (pow. Piaseczno – 5100 zdarzeń) oraz Piła (3000)
  • Nieoznakowane radiowozy GITD okazały się najskuteczniejsze w Lublinie. Zarejestrowano tam aż 24 100 przekroczeń prędkości
  • Najwięcej piratów drogowych można spotkać w trzech miejscowościach województwa śląskiego

Pora na smutne statystyki. Studiując dane o działaniu systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym można wysnuć dwa wnioski. Nietrudno o wrażenie, że kierowcy w Polsce coraz częściej łamią przepisy. Równie dobrze można jednak uznać, że sieć fotoradarów i patrole nieoznakowanych radiowozów GITD są coraz bardziej skuteczne. Jedno bowiem nie ulega wątpliwości. W zeszłym roku wystawiono ponad 710 tys. mandatów (naruszenia zarejestrowane przez fotoradary), czyli o 285 tys. więcej niż rok wcześniej. Na tym jednak nie koniec.

Przeczytaj też:

Twórcy raportu (Rankomat) o wykroczeniach kierowców rejestrowanych przez Canard (Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym) wskazali także, które urządzenia zarejestrowały najwięcej przekroczeń prędkości. Okazuje się, że w kraju jest kilka dość „gorących” regionów, gdzie kierowcy wyróżniają się tzw. "ciężką nogą".

W ścisłej czołówce jest przede wszystkim południe Polski, a dokładniej - Śląsk. Autorzy twierdzą, że najwięcej piratów drogowych można spotkać w trzech miejscowościach województwa śląskiego. Zainstalowane tam fotoradary zarejestrowały w 2019 roku najwięcej wykroczeń. Pierwsza trójka to Koziegłowy (24 700 przypadków), Siewierz (22 200) oraz Gliwice (21 300). Mimo tak imponujących wyników żadne z nich nie zapisało się w statystykach z rekordem przekroczenia prędkości. Ten należy do urządzenia w Kleczanowie w województwie świętokrzyskim. To właśnie tam zarejestrowano przejazd z prędkości 209 km/h. To o 149 km/h więcej niż obowiązujące ograniczenie (60 km/h).

Miejsca gdzie kierowcy najczęściej przekraczają prędkość w Polsce
Miejsca gdzie kierowcy najczęściej przekraczają prędkość w Polscerankomat / Rankomat

W raporcie Rankomatu nie zabrakło także statystyk z działania rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. W ścisłej czołówce znalazły się aż dwie miejscowości z centrum Polski. Najwięcej kierowców ignorowało czerwone światło w trzech miejscowościach: Jabłonna (5700 przypadków), Mroków (pow. Piaseczno – 5100 zdarzeń) oraz Piła (3000). To jednak wciąż nie wszystko.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sprawdzono także, gdzie najskuteczniejsze okazały się patrole z tzw. mobilnymi urządzeniami do odcinkowego pomiaru. Innymi słowy podsumowano efekty działania nieoznakowanych radiowozów inspekcji. Okazało się, że najprężniej działają w Lublinie (24 100 wykrytych przekroczeń prędkości), Babigoszczy (16 300), Gniazdowie (16 300) oraz Tomaszowie Mazowieckim (13 700).

Otwartą kwestią pozostaje czy w bieżącym roku system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym będzie równie skuteczny. Z pewnością wpływ na wyniki może mieć zmniejszenie ruchu w początkowym okresie pandemii. Niemniej policja alarmowała przy tym, że choć aut było na drogach mniej to rejestrowano więcej przypadków znaczącego przekraczania prędkości. Pora zatem na kolejny niechlubny rekord?

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków