"Zgodnie z przepisami, do egzaminów można przystępować nieograniczoną ilość razy, a my nie możemy w to ingerować. Egzaminatorzy sugerowali panu, by skorzystał z pomocy której ze szkół jazdy. Czy skorzystał? Nie wiem, ale faktem jest, że osiągał już lepsze wyniki punktowe" - mówi w rozmowie z "Polska Times" egzaminator Dariusz Misztal.

Egzamin na prawo jazdy. 57 proc. zdawalności

Wbrew pozorom zdanie egzaminu na prawo jazdy nie należy do najłatwiejszych, ale też nie jest niemożliwe. Ośrodek egzaminacyjny Piotrkowie podlega Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Łodzi. W 2020 r. odbyły się tam ponad 43 tys. egzaminów teoretycznych. Zdawalność w przypadku praktyki wyniosła ponad 57 proc. Zorganizowano także ponad 63 tys. egzaminów praktycznych, które przełożyły się na zdawalność ponad 30 proc. Obecnie jest nieco gorzej - 56 proc. teoria, 27 proc. praktyka.

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań i trwa łącznie 25 minut. Na pierwsze 20 pytań egzaminowany odpowiada tak lub nie. Każde z pytań wyświetla się przez 20 s., a na zaznaczenie właściwego rozwiązania ma 15 s. Kolejne 15 pytań to tzw. zagadnienia specjalistyczne. Tam proponowane są trzy odpowiedzi - w tym jedna dobra. Na jej zaznaczenia jest również 15 s. Aby zaliczyć test należy zdobyć 68 na 74 możliwe punkty.

Prawo jazdy za 950 razem

Piotrkowianin od 17 lat systematycznie przystępuje do kolejnych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kat. B. Na nieudane próby wydał już ponad 6 tys. zł. Jeśli naszym czytelnikom wydaje się, że 200 prób to dużo, to nie słyszeli chyba o rekordzistce w skali globu. Za taką uchodzi pewna Koreanka, która prawo jazdy zdobyła w wieku 68 lat, po 950 nieudanych próbach. Tego samego życzymy mieszkańcowi Piotrkowa Trybunalskiego, którego perypetie już wcześniej opisywaliśmy.