• Procedura zdobywania prawa jazdy. W którym kraju jest najtrudniej?
  • Uzyskanie prawa jazdy możliwe najczęściej od 18. roku życia
  • Rosja: do otrzymania prawa jazdy konieczna największa liczba godzin wykładów

Prawo jazdy w 24 krajach świata

Serwis Oponeo.pl przygotował zestawienie, w którym porównał 24 państwa świata pod kątem procesu zdobywania prawa jazdy. Jak się okazuje, pod jednym względem polscy kierowcy stoją przed zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem spośród wszystkich uwzględnionych w raporcie krajów.

Wiek, w jakim można uzyskać prawo jazdy na świecie

Prawo jazdy kategorii B w Polsce oraz w większości innych krajów można zrobić w 18. roku życia. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Na Węgrzech prawo jazdy otrzymamy już w wieku 17 lat. Z kolei w Niemczech i Wielkiej Brytanii także można prowadzić auto w tym wieku, jednak tylko w towarzystwie opiekuna. Natomiast w Nowej Zelandii proces starania się o uzyskanie tymczasowego prawa jazdy można rozpocząć już w wieku 16. lat, lecz do otrzymania pełnej licencji konieczne jest ukończenie 18. roku życia.

Czytaj także: Mocne i szybkie motocykle na prawo jazdy kategorii B

Badania wymagane do otrzymania prawa jazdy w Polsce i na świecie

W Polsce, aby uzyskać prawo jazdy konieczne jest zdobycie zaświadczenia lekarskiego, że nasz stan zdrowia pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku Czech, Włoszech, Chin i Danii.

Jak podaje portal Oponeo.pl, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii oraz RPA badanie na prawo jazdy zakłada jedynie kontrolę wzroku. Z kolei w Japonii, Finlandii, Austrii i na Węgrzech musimy być przygotowani na badanie wzroku, słuchu i pomiaru ciśnienia.

Prawo jazdy - ile godzin wykładów jest wymagane?

Zgodnie z wynikami raportu przygotowanego przez Oponeo.pl, w 15 z 24 przeanalizowanych krajów mamy do czynienia z obowiązkiem uczestnictwa w wykładach. Najbardziej restrykcyjny jest on w Rosji, gdzie wymagane jest uczestnictwo w aż 130 godzinach wykładów.

Zdecydowanie mniej wymaga się od kursantów na Ukrainie (75 godzin), jeszcze mniej w Brazylii (45). Najmniej przekazanie wiedzy teoretycznej zajmuje kursantom z Belgii (tylko 12 godzin). W Polsce nauka teorii to 30 godzin lekcyjnych po 45 minut - w tym: 4 godziny teoretycznego i praktycznego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Nauka jazdy

Aby otrzymać prawo jazdy i nie stanowić zagrożenia na drodze musimy odbyć stosowną praktykę, która pozwoli nam na wykształcenie u siebie odpowiednich mechanizmów. Jak wygląda kwestia czasu, który spędzają za kółkiem kierowcy z innych krajów? Zdecydowanie najwięcej jeżdżą kursanci z Nowej Zelandii. Wymagane jest tam zwykle aż 120 godzin jazdy. Drugie miejsce zajęła Rosja, gdzie wymaga się 56 godzin prowadzenia pojazdu. W przypadku Chin, Polski, Portugalii i Ukrainy wystarczy 30 godzin. Wyjątkowo krótko jeżdżą Niemcy i Norwegowie, bo tylko po 9 godzin. Rekordzistami są natomiast Włosi, którym wystarcza jedynie 6 godzin prowadzenia samochodu do uzyskania prawa jazdy.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy - Polacy mają najtrudniej

Polacy zdający egzamin teoretyczny na prawo jazdy stają przed najtrudniejszym zadaniem spośród wszystkich kierowców z innych krajów uwzględnionych w raporcie Oponeo.pl. Polski egzamin wymaga bowiem odpowiedzi na 32 pytania w ciągu 25 minut. Do zdania wymagane jest natomiast uzyskanie co najmniej aż 92 proc. poprawnych odpowiedzi. W Niemczech i Nowej Zelandii próg zaliczenia jest niższy o jeden punkt procentowy. 90 proc „z teorii” wymagane jest z kolei w Japonii, Hiszpanii, Portugalii, Singapurze, Chinach, Rosji, we Włoszech oraz na Ukrainie.

Czytaj także: Na co pozwala prawo jazdy kategorii B+E?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy - najdłużej trwa w Chinach

W przypadku egzaminu praktycznego najmocniej narzekać mogą kierowcy w Chinach. Trwa on tam bowiem minimum 2 godziny. Drugie miejsce pod względem długości trwania egzaminu zajęła Nowa Zelandia, gdzie cała procedura trwa około 1,5 godziny. W Norwegii oraz Finlandii egzamin praktyczny kończy się po godzinie. Polscy kierowcy mogą liczyć na nieco szybsze zdanie praktycznej części egzaminu, gdyż trwa ona u nas około 40 minut.