• Z Polski do Czarnogóry wiedzie kilka tras o długości od ok. 1800 do 2000 km
  • Kierowcy powinni uważać na wysokie mandaty w Czarnogórze
  • Karta EKUZ tam nie działa, konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Wybierając się do Czarnogóry z Polski, możemy wybrać kilka tras – do pokonania będziemy mieć 1800-2000 km, co zajmie nam co najmniej 20 godzin. Planując trasę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko odległości, lecz także koszty, w tym opłaty za winiety. Musimy się z nimi liczyć, jeśli zamierzamy jechać przez Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Słowenię.

Google Maps podpowiadają trasę do Budvy nad Adriatykiem przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. Z Warszawy to 1711 km, a szacowany czas wynosi 18 godzin. Oczywiście trzeba jeszcze dodać kilka godzin na postoje i odpoczynki. Np. po drodze, ok. 100 km przed Budvą, warto zrobić postój w Dubrowniku.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Inne propozycje tras to np. droga przez Słowację, Węgry, Serbię i wjazd do Czarnogóry od północy.

Oczywiście można wybrać indywidualnie drogę dojazdową, traktując dojazd do Czarnogóry już jako początek wakacji i zwiedzania, planując nie jeden nocleg po drodze (konieczny ze względu na duże odległości), lecz dwa lub trzy, np. w austriackim Grazu, chorwackim Splicie czy w Medziugorie.

Czarnogóra — mapa Foto: Below the Sky / Shutterstock
Czarnogóra — mapa

Czarnogóra – nie tylko wybrzeże Adriatyku

Podobnie jest ze zwiedzaniem Czarnogóry – miejscowości wypoczynkowe zlokalizowane są na wybrzeżu Adriatyku. Jeśli zamierzamy zwiedzać cały kraj, warto to zaplanować jeszcze przed przyjazdem. Ci, którzy już byli w Czarnogórze, szczególnie polecają odwiedzenie: Budvy, Kotoru, Perastu, Podgoricy, Jeziora Szkoderskiego, Durmitor National Parku, Monastyru Kom.

Zaplanowanie trasy dojazdowej do Czarnogóry wiąże się nie tylko z winietami, lecz także z tzw. Zieloną Kartą, czyli ubezpieczeniem OC samochodu. W samej Czarnogórze Zielona Karta nie jest już wymagana, uznawane jest polskie ubezpieczenie. Ale jeśli chcielibyśmy zajrzeć do Albanii, Kosowa czy Macedonii Północnej, to opłaty graniczne wyniosą po kilkadziesiąt euro – lepiej opłaci się więc mieć Zieloną Kartę, którą w Polsce dostaniemy od naszego ubezpieczyciela za darmo.

Czarnogóra – nie przekraczaj prędkości, mandaty są bardzo wysokie

Jeśli już dotrzemy do Czarnogóry, to widoki, pogoda i dobre bałkańskie jedzenie zrekompensują nam trudy podróży. Trzeba jednak pamiętać o miejscowych przepisach, szczególnie dotyczących dopuszczalnych prędkości. Mandaty w Czarnogórze są bardzo wysokie i łatwo je złapać.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h, a na pozostałych 80 km/h. Nawet niewielkie przekroczenie tych norm skutkuje wysokim mandatem, np. w terenie zabudowanym prędkość większa od dopuszczalnej o zaledwie 10 km/h oznacza mandat 150 euro, o 20 km/h – 200 euro, o 50 km/h – tysiąc euro!

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,3 promila. Mandat za przekroczenie dopuszczalnej zawartości zaczyna się od 300 euro, a maksymalny może wynieść nawet 2 tysiące euro. Uwaga! Nie wolno przewozić na przednim siedzeniu pijanego pasażera – grozi za to mandat 150 euro.

Czarnogóra – co musisz mieć w aucie, ile zapłacisz za paliwo?

Musimy także pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, które jest nieco inne od wymaganego w Polsce. W aucie musimy mieć: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, a poza tym linkę holowniczą i zapasowe żarówki.

Podobnie jak w Polsce w Czarnogórze jeździmy na światłach mijania przez cały rok.

Drogi są bezpłatne, z opłatami w wysokości kilku euro spotkamy się w tunelu, na krótkim odcinku autostrady i korzystając z promu.

Paliwo jest mniej więcej w takiej cenie jak w Polsce – na koniec lipca 2023 r. benzyna Pb95 kosztowała w przeliczeniu 6,9 zł/l, a za litr ON płacono 6,20 zł.

Wyjeżdżając do Czarnogóry, warto zabrać gotówkę – obowiązuje tam euro. W markowych stacjach benzynowych zapłacimy oczywiście kartą kredytową, w większych miastach również karty będą uznawane w sklepach i restauracjach, ale w mniejszych miejscowościach można zapłacić tylko gotówką. Należy też wykupić ubezpieczenie assistance dla samochodu – na wypadek kolizji czy awarii auta. Może do tego dojść na krętych górskich drogach, gdzie zdarzają się spadające kamienie. Zagrożeniem mogą być też miejscowi kierowcy, którzy jeżdżą nie tyle szybko co nonszalancko i niebezpiecznie.

Czarnogóra – wykup ubezpieczenie, zamelduj się po przyjeździe

W Czarnogórze przydatne będzie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, ponieważ karta EKUZ tam nie działa. Kupując je, wybierzmy wysoką sumę ubezpieczenia, np. 200 tys. zł. Składka wyniesie kilkadziesiąt zł od osoby, a w razie choroby, wypadku czy konieczności skorzystania z pomocy lekarza uchroni nas przed wysokimi wydatkami i zapewni profesjonalną pomoc.

W Czarnogórze istnieje też obowiązek, który może zdziwić mieszkańców Unii Europejskiej – jeśli pobyt w danym miejscu trwa ponad dobę, należy ten fakt zgłosić (zameldować się). Można to zrobić na policji lub w lokalnej organizacji turystycznej.

Ambasada RP w Podgoricy

adres: ul. Kozaračka 79, 81000 Podgorica, Czarnogóra

telefon: +382 20 608 320 lub +382 67 326 056

e-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl

godziny otwarcia: 8:30 - 16:30 w dni powszednie (z wyłączeniem dni świątecznych w Polsce i Czarnogórze)

Urząd Konsularny RP w Podgoricy

adres: ul. Kozaračka 79, 81000 Podgorica, Czarnogóra

telefon: +382 20 608 320 lub +382 67 326 056

e-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl

godziny przyjęć interesantów: 10:00 - 12:00 od poniedziałku do czwartku (z wyłączeniem dni świątecznych w Polsce i Czarnogórze) po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.