Zacznijmy od samego topu. Trwająca 88 edycja salonu genewskiego jest miejscem premiery spektakularnego samochodu wyścigowego Formuły E. Właśnie takie elektryczne bolidy będą rywalizowały przez najbliższe trzy lata w tej przyszłościowej serii wyścigowej, począwszy od sezonu 2018/2019. Jednomiejscowy pojazd nazywa się FIA Formula E Gen2 i prezentuje najwyższy stopnień zaawansowania w motorsporcie.

Ta spektakularna maszyna jest prawdziwą demonstracją siły - deklasuje poprzedni bolid Formuły E, który zaprezentowano cztery lata temu. Na tym poziomie to wieczność. FIA Formula E Gen2 ma dwukrotnie większy zasięg na jednym ładowaniu i znacznie wyższą moc (250 kW), dostepną przez cały okres wyścigu. Sprint 0-100 km/h trwa tylko 2,8 s (!), a prędkość maksymalna wynosi 280 km/h.

Genewa 2018: samochody na oponach Michelin Foto: Onet
Genewa 2018: samochody na oponach Michelin

Samochód o takich osiągach wymaga opon najwyższej klasy. Ponownie zdecydowano się na Michelin Pilot Sport, które powstały specjalnie z myślą o wymogach tego piorunująco szybkiego bolidu. Będą je wykorzystywać wszystkie zepoły. Gumy są dużo lżejsze od poprzedniego modelu (na przedniej osi o 2 kg, na tylnej - o 2,5 kg każda), mają niższe opory toczenia i wolniej się zużywają (nie trzeba ich będzie zmieniać w trakcie wyścigów) przy zachowaniu trakcji i bezpiczeństwie na najwyższym poziomie.

Ze sportu samochodowego na drogi publiczne

Przedstawiciele Michelin podkreślają, że osiągnięty postęp szybko odczują kierowcy sportowych samochodów z homologacją drogową, przecież tak już się dzieje od lat. Francuski producent ogumineia jest partnerem wielu dyscylin samochodwych na całym świecie - poza Formułą E, również wyścigów wytrzymałościowych WEC, na czele z 24-godzinnym wyścigiem Le Mans, oraz rajdowych mistrzostw świata WRC. Zdobyte doświadczenie i testy w najbardziej ekstremalnyh warunkach przekładają się na produkty końcowe, czyli opony seryjne.

Do samochodów o wysokich osiągach dedykowane są opony Michalin Pilot Sport Cup 2 i Michelin Pilot Sport 4S. Wystarczająca rekomendacją powinien być fakt, że na tych oponach wyjeżdżają z fabryk modele takich marek, jak: Ferrari, Mercedes-AMG, Porsche, BMW czy Koenigsegg. Opony mają indeks prędkości (Y), więc mogą być użytkowane powyżej prędkości 300 km/h.

Podczas tegorocznego salonu w Genewie można podziwiać wiele nowości z segmentu aut sportowych, takich jak: Bugatti Chiron Sport, Ferrari 488 Pista, Porsche 911 GT3 RS Hennessey Venom F5, Ford Mustang Bullit, Koenigsegg Regera, Aston Martin Valkyrie, Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé a także wiele konceptów, m.in. BMW M8 Gran Coupe i Toyota GR Supra Racing.