Rozpocznij quiz
1. Kto wcielił się w rolę Pana Samochodzika w kultowym serialu?
Poprawna odpowiedź: Stanisław Mikulski
Pan Samochodzik to jedna z najważniejszych postaci kultury młodzieżowej lat 60. Bohater serii książek Zbigniewa Nienackiego miał olbrzymią wiedzę historyczną, dzięki której rozwiązywał skomplikowane zagadki, ale jego największym atrybutem był niezwykły pojazd, który odziedziczył po wujku wynalazcy.
2. W którym roku w Polsce wprowadzono obowiązek stosowania fotelików samochodowych dla dzieci?
Poprawna odpowiedź: w 1999 r.
Obowiązek stosowania fotelików samochodowych dla dzieci wprowadzono w Polsce w 1999 r.
3. Jak nazywa się zwierzę na zdjęciu? Już dziś wymarłe, przez wielu uważane za przodka konia domowego. Podpowiemy, że tak samo nazywał się polski pick-up z czasów PRL.
Poprawna odpowiedź: tarpan
Tarpany były pomyślane jako samochody dla polskich rolników, które miały zastąpić furmanki i masowo zmotoryzować rodzime rolnictwo. Dlaczego taka nazwa? Tarpan był symbolem wytrzymałego konia. Niestety, jak to w PRL-u, coś poszło nie tak i polski pick-up potrafił się już zepsuć w drodze z fabryki do domu.
4. "Zawsze chciałem mieć takie coś / Właśnie po to, by wozić ją" — śpiewał w latach 90. zespół Blenders. O jaki pojazd chodzi?
Poprawna odpowiedź: czarny ciągnik
Piosenka gloryfikująca wspaniałość czarnego Ursusa 4514 podbiła rodzimy rynek muzyczny w 1996 r. Szło to mniej więcej tak: "Nie jest to zwykły Ursus, / mamy skórę i komputer / Klimatyzę, serwo, wiatrak, szyber, kółko z futer / Piskacz piszczy, aż oponki się topią / A ty miła sprawdź, czy ma niezłego chłopa".
5. Samochód na zdjęciu to:
Poprawna odpowiedź: Daewoo Tico
Tico w drugiej połowie lat 90. było jednym z najczęściej spotykanych aut na polskich drogach. Wszystko za sprawą przystępnej ceny, dużej pakowności pomimo niewielkich rozmiarów i bardzo niskiego zużycia paliwa. Do najsłabszych stron tego modelu należał niski poziom bezpieczeństwa.
6. Które stwierdzenie jest fałszywe? Bohaterowie animacji "Auta" to odpowiedniki następujących aut:
Poprawna odpowiedź: Wójt Hudson – niebieski Chevrolet Impala
Wójt Doc Hudson z kultowej animacji Pixara to oczywiście niebieski Hudson Hornet – amerykański samochód wyścigowy, który w Chłodnicy Górskiej pełnił funkcję sędziego i lekarza.
7. Prawda czy fałsz? Pierwszą świecką głową państwa, która wraz z papieżem jechała w papamobile, był prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
Poprawna odpowiedź: tak
Jak podawała wówczas Katolicka Agencja Informacyjna, Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1999 r. "niespodziewanie zaprosił do swego papamobile prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego". Kwaśniewski był jedynym prezydentem na świecie, którego spotkał zaszczyt podróżowania w ten sposób z głową kościoła katolickiego.
8. Ubezpieczenie OC to skrót od:
Poprawna odpowiedź: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Ważne OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, musi posiadać w Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Potrzebne jest, by ochronić się przed pokrywaniem kosztów zniszczenia cudzej własności lub nieumyślnego uszkodzenia ciała drugiego człowieka.
9. W którym z wymienionych krajów nie obowiązuje ruch lewostronny?
Poprawna odpowiedź: Chiny
Ruch lewostronny obowiązuje obecnie w ok. jednej trzeciej państw świata — Chiny do nich nie należą.
10. Jeden z filmów Clinta Eastwooda ma w tytule nazwę tego niezwykłego auta. Który?
Poprawna odpowiedź: "Gran Torino"
Auto, które możemy podziwiać w filmie Eastwooda, to dokładnie Ford Gran Torino Sport z 1972 r.
11. Prawda czy fałsz? Pierwszą osobą, która odbyła podróż samochodem, była kobieta.
Poprawna odpowiedź: tak
W 1888 r. Bertha Benz wyruszyła w podróż autem z silnikiem spalinowym skonstruowanym przez swojego męża, Carla. Pojechała bez jego wiedzy, by odwiedzić swoją matkę mieszkającą 106 km dalej. Była to pierwsza prawdziwa podróż samochodem.
12. Które stwierdzenie jest prawdziwe?
Poprawna odpowiedź: kasowanie punktów karnych następuje po upływie 12 miesięcy od daty opłacenia mandatu
13. Czy kierowca podczas jazdy musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny?
Poprawna odpowiedź: nie
Od 1 października 2018 r. polscy kierowcy nie muszą podczas jazdy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC.
14. Które auto w PRL-u miało przydomek "zemsta Honeckera"?
Poprawna odpowiedź: Trabant
Trabant (produkowany w NRD) nie miał w naszym kraju zbyt dobrej opinii, bo był robiony z "papendekla", czyli duroplastu. Niektórzy jednak uważają, że była to też jego przewaga nad rdzewiejącymi na potęgę innymi modelami samochodów. Doczekał się kilku określeń: "Mydelniczka", "Trampek", "Kartonowe pudełko", "Trabi", "Zemsta Honeckera" czy "Skrzydlak".