Rozpocznij quiz
Takim znakiem oznaczamy:
Poprawna odpowiedź: autostradę
Do poruszania się po autostradzie są dopuszczone samochody, poza czterokołowcem, które są w stanie osiągnąć prędkość 40 km/godz.
Czy w przypadku zapalenia się jednocześnie czerwonego i żółtego światła pojazd może wjechać za sygnalizator?
Poprawna odpowiedź: nie
Sygnały czerwony i żółty nadawane jednocześnie oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.
Na obszarze zabudowanym pojazd holujący nie może osiągnąć prędkości większej niż:
Poprawna odpowiedź: 30 km/godz.
Wynika to wprost z Prawa o ruchu drogowym. Ponadto poza terenem zabudowanym pojazd holujący może jechać z prędkością nieprzekraczającą 60 km/godz.
Zawracać można:
Poprawna odpowiedź: na drodze wewnętrznej
Oprócz tego nie wolno zawracać na mostach, autostradach i drogach ekspresowych (chyba że występują tam miejsca specjalnie wyznaczone do wykonania tego manewru).
Prawda czy fałsz? Podczas mgły w czasie manewru wyprzedzania lub omijania poza obszarem zabudowanym należy wydawać krótkie sygnały dźwiękowe.
Poprawna odpowiedź: prawda
Rzeczywiście, Prawo o ruchu drogowym zawiera taki dziwny przepis. Wynika z niego, że trąbienie podczas wyprzedzania lub omijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza to nie opcja, lecz obowiązek. Oczywiście, przepis wydaje się martwy, niemniej obowiązuje. "Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;"
W sytuacji, kiedy stoimy przed torami, pociąg już przejechał, zapory się unoszą, ale wciąż miga czerwone światło...
Poprawna odpowiedź: nie można wjechać na przejazd
Aby przejechać przejazd kolejowy, należy poczekać, aż zapory uniosą się całkowicie do pionu, a czerwone światło zostanie wyłączone. Warto wiedzieć, że zarówno wjazd na przejazd, gdy zapory się zamykają, jak i wtedy, gdy otwierają się (również wtedy, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony) to wykroczenia należące do najsurowiej karanych. Mandat wynosi 2000 zł (4000 zł przy drugim takim wykroczeniu popełnionym w ciągu dwóch lat), a dodatkową karą jest 15 punktów karnych.
W strefie zamieszkania można poruszać się z prędkością:
Poprawna odpowiedź: 20 km/godz.
W strefie zamieszkania piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami, mogą poruszać się całą szerokością drogi, natomiast pojazdy nie mogą jechać z prędkością wyższą niż 20 km/godz.
Jeśli pojazd został uszkodzony, to na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy:
Poprawna odpowiedź: nie jest konieczny, jeśli pojazd ma światła awaryjne – wystarczy je włączyć
Przepis brzmi: "Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący (...): na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m. (...) Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.
Pieszy może przejść przez drogę, jeśli odległość do najbliższego przejścia wynosi:
Poprawna odpowiedź: ponad 100 m.
W takiej sytuacji pieszy nie ma pierwszeństwa, musi najpierw ustąpić go pojazdom i upewnić się, że, wchodząc na jezdnię, nie stanowi zagrożenia. Przechodzenie przez jezdnię jest dozwolone także na skrzyżowaniu znajdującym się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia.
Jeśli w samochodzie wyświetli ci się taka kontrola, oznacza to:
Poprawna odpowiedź: wysoką temperaturę płynu chłodniczego
Temperatura płynu chłodniczego nie powinna przekraczać 100 stopni. Jeśli urośnie do 110 lub nawet 120 stopni, silnik może ulec uszkodzeniu.
Widząc taki znak, możesz się spodziewać:
Poprawna odpowiedź: potencjalnie oszronionego i śliskiego odcinka drogi
Znak A-32 „oszronienie jezdni” ostrzega o mogącym występować na drodze oszronieniu jezdni lub gołoledzi.
Na skrzyżowaniu oznaczonym takim znakiem:
Poprawna odpowiedź: można skręcić albo w prawo, albo w lewo
Ten znak nakazuje kierowcy jechać w prawo lub lewo
Przekroczenie prędkości o 31–40 km/godz. karane jest mandatem w wysokości:
Poprawna odpowiedź: 800 zł
Jednak przy drugim takim wykroczeniu popełnionym w ciągu dwóch lat mandat wynosi 1600 zł
Prawo jazdy zostanie odebrane osobie, która w terenie zabudowanym przekroczyła prędkość o:
Poprawna odpowiedź: co najmniej 51 km/godz.
W takiej sytuacji prawo jazdy odbierane jest na 3 miesiące. Przepis ten został uznany za niekonstytucyjny, jednak pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie został on zmieniony ani zawieszony
O tym, że radiowóz jest pojazdem uprzywilejowanym, przesądza:
Poprawna odpowiedź: włączenie jednocześnie przez jego kierowcę świateł mijania lub drogowych, sygnałów dźwiękowych oraz sygnałów świetlnych
Warto wiedzieć też, że pojazd uprzywilejowany nie musi posiadać oznakowania, które pozwala zidentyfikować go np. jako pojazd policyjny.