Austriackie dokumenty rejestracyjne wydawane od 1999 roku składają się z dwóch części. Pierwszy z nich - Zullasungsbescheinigung Teil I jest odpowiednikiem naszego dowodu rejestracyjne, zawiera podstawowe dane o pojeździe i właścicielu.

Druga część - Zullasungbescheinigung Teil II to coś w rodzaju naszej karty pojazdu, przechowywany jest w domu, a należy go okazywać tylko gdy zachodzi potrzeba naniesienia zmian. Do Teil II przynależy dokument zwany Typenschein, czyli wyciąg ze świadectwa homologacji. Te wszystkie dokumenty musimy otrzymać, gdy kupimy samochód w Austrii i zamierzamy go potem na nowo zarejestrować.

Formalności związane z zakupem samochodu nad Dunajem wyglądają podobnie jak w innych krajach. A więc podstawą jest umowa kupna-sprzedaży lub faktura, a potem wymeldowanie pojazdu. I na tym koniec jeśli zamierzamy sprowadzić auto na lawecie. Kłopoty pojawiają się, gdy chcemy wrócić do kraju na kołach.

Do tego celu służą tzw. zielone tablice (Überstellungskennzeichen). Są ważne od 3 do 21 dni. Można je dostać tylko na pojazdy, które mają ważny przegląd techniczny. W tym przypadku wydawany jest nowy dowód rejestracyjny (tylko Teil I) wystawiany na nowego właściciela. Problemem są koszty tych tablic, które wynoszą 172,10 Euro, a do tego dochodzi droga, obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa, co w sumie zamyka się kwotą rzędu 300-400 Euro. Dla porównania, w Niemczech takie tablice wraz z ubezpieczeniem można kupić już za około 100-150 Euro.

Wielu naszych rodaków radzi sobie w ten sposób, że dogadują się ze austriackimi handlarzami, którzy użyczają im na czas przejazdu do Polski swoich, firmowych tablic próbnych (Probefahrtkennzeichen). Dodatkowym atutem tych tablic jest to, że w tym przypadku pojazd nie musi mieć ważnego badania technicznego. Probefahrtkennzeichen w Austrii mogą wykupić tylko firmy, nie są dostępne dla osób prywatnych.

Pod adresem www.vvo.at/kfz-zulassungsstellenauskunft/4.html znajdziemy kompletny wykaz  austriackich wydziałów komunikacji, czyli Zulassungstelle, gdzie można dokonać wszystkich formalności związanych z wymeldowaniem pojazdu, zakupem tablic i ubezpieczenia.