Producenci samochodów prześcigają się w kolejnych nowinkach technicznych. W coraz większej liczbie nowych modeli samochodów możemy spotkać w pełni cyfrową deskę rozdzielczą, a jej używanie może przyprawić o zawrót głowy. Nowe badanie pokazuje, że wyeliminowanie standardowych przycisków i zastąpienie ich technologią może — w pewnym sensie — rozpraszać kierowcę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Szwedzki magazyn motoryzacyjny "Vi Bilagare" udowodnił, że fizyczne przyciski są bezpieczniejsze od ekranów dotykowych, poprzez sprawdzenie, ile czasu zajmuje wykonanie tej samej czynności przy zastosowaniu różnych technologii. Magazyn polecił kierowcom wykonanie czterech czynności wykonywanych z reguły w samochodach.

Sprawdź: Tesla nie jest już największym producentem samochodów elektrycznych na świecie

Polecenia obejmowały: włączenie radia i ustawienie go na konkretny program, włączenie podgrzewania foteli i podniesienie temperatury o dwa stopnie, uruchomienie odszraniania, zresetowanie komputera pokładowego, ustawienie świateł na desce rozdzielczej na najniższą jasność i wyłączenie ekranu centralnego.

Jechali 100 km na godz. i wciskali przyciski. Zaskakujące wyniki

Przed rozpoczęciem testów kierowcy mieli czas na zapoznanie się z poszczególnymi samochodami, wśród których były m.in. Tesla Model 3, BMW iX, MG Marvel R, Seat Leon i Dacia Sandero. Magazyn dostarczył także 17-letnie Volvo V70 z fizycznymi przyciskami. Szybkość wykonywanych czynności mierzono podczas jazdy z prędkością 100 km na godz.

Polecamy: Rząd chce zlikwidować jedną z opłat dla kierowców. Oszczędności wielkie jednak nie będą

Najszybciej ze wszystkimi zadaniami kierowcy poradzili sobie kierując Volvo V70 — ok. 10 sekund. Z kolei w BMW iX te same ćwiczenia kierowcy wykonali w ponad 30 sekund. W przypadku MG Marvel R ten czas wydłużał się do 44 sekund. Magazyn zwraca uwagę, że nie chodzi tylko o same przyciski, ale o sposób konstruowania systemu informacyjno-rozrywkowego w autach.

W trakcie zmiany ustawień w starym Volvo przejedziemy ok. 300 m, a w przypadku MG Marvel R droga wynosi już blisko 1400 m (zakładając, że jedziemy ze stałą prędkością 100 km na godz.).

Ładowanie formularza...

(dk)