Patrol Straży Granicznej z woj. warmińsko-mazurskiego wspierał funkcjonariuszy z podlaskiego oddziału, prowadząc kontrolę drogową w pow. suwalskim. We wtorek 19 września 2023 r. pogranicznicy postanowili zatrzymać granatową Mazdę 6 kombi, nie wiedząc jeszcze, jaką "niespodziankę" skrywa kabina i bagażnik auta. Co ciekawe, chociaż samochód był zarejestrowany w Polsce, za kierownicą siedział 24-letni Ukrainiec.

Straż Graniczna zatrzymała do kontroli "kuriera" z Ukrainy

Osoby, które trudnią się przewożeniem osób nielegalnie znajdujących się na terenie naszego kraju, nazywane są "kurierami". Do tego grona zalicza się złapany na gorącym uczynku kierowca Mazdy 6. Początkowo wydawało się, że obywatel Ukrainy wiezie tylko trzech Irańczyków. Szybko okazało się jednak, że pasażerów było więcej – ich łączna liczba odpowiadała... nazwie modelu samochodu. Reszta obywateli Iranu ukryła się w przestrzeni bagażowej japońskiego kombi.

– wyjaśnili funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

"Kurier" z Ukrainy nie wjedzie już nie tylko do Polski

Siedem zatrzymanych osób trafiło w ręce podlaskiego oddziału SG. Decyzją komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ukraiński "kurier" został zobowiązany do powrotu do swojego kraju. Otrzymał też 10-letni zakaz wjazdu do Polski i innych krajów strefy Schengen.

"Ponadto 24-latek usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności" – uzupełniają funkcjonariusze.