Klimatyzacja kojarzy się najczęściej z chłodzeniem wnętrza samochodu. Jej zastosowanie wpływa także na osuszenie kabiny kierowcy, dzięki czemu można pozbyć się problemu zaparowanych szyb, szczególnie w wilgotne dni.

Czytaj także: Obieg wewnętrzny w aucie kiedy z niego korzystać?

Jednak nawet wtedy, gdy pomimo chłodu, świeci słońce i jest suche powietrze, to wtedy również warto skorzystać z przycisku AC. Regularne uruchamianie klimatyzacji pozytywnie wpływa na zdrowie pasażerów samochodu oraz na utrzymanie jak najlepszego stanu technicznego układu wentylacyjnego.

Negatywny wpływ na zdrowie

Jeśli przez dłuższy czas nie korzystamy z klimatyzacji, to we wspomnianym układzie gromadzi się wilgoć i mogą rozwijać się grzyby. W takiej sytuacji, kiedy przyjdzie już wiosna i cieplejsze dni, uruchomienie klimatyzacji spowoduje rozpylenie w aucie bakterii, które mogą wywołać u pasażerów alergię albo przeziębienie.

Odczuwalny jest wtedy nieprzyjemny zapach, który usunąć można poprzez wykonanie dezynfekcji kanałów wentylacyjnych. Koszt takiej usługi może wynieść nawet około 150 zł, w zależności od miejsca, w którym się na nią zdecydujemy.

Czytaj także: Regeneracja kompresora klimatyzacji kluczowe informacje

Szybsze zużycie elementów

Warto wiedzieć, że dłuższe nieużywanie tego rodzaju chłodzenia w pojeździe, może skończyć się awarią niektórych elementów układu wentylacyjnego. W niektórych miejscach może pojawić się korozja, co w najgorszym wypadku skończy się poważną usterką. Wtedy potrzebna będzie kompleksowa naprawa, a ta może kosztować nawet około 3 tys. zł.