Podczas niezależnych testów zderzeniowych okazało się, że zarówno fotelik Recaro OPTIA, jak i model Grand firmy Jane, nie ochronią dziecka podczas wypadku. ADAC zdecydowanie odradza zakup tych modeli. Jeśli już je kupiliście, skontaktujcie się z producentem.

Już w testach przeprowadzonych w październiku 2016 fotelik Racaro OPTIA nie przeszedł próby zderzeniowej – fotelik odczepił się i wraz z dzieckiem przeleciał przez cały samochód. Recaro po opublikowaniu wyników testu ogłosiło akcję przywoławczą tego modelu i wymieniło wadliwą bazę Isofix na nowy wariant SmartClick. Jednak nawet po tej modyfikacji fotelik nie zaliczył kolejnych testów przeprowadzonych przez ADAC i Stiftung Warentest. Najnowszego testu nie zaliczył także model Grand firmy Jane, który przy zderzeniu czołowym z prędkością 64 km/h również odczepił się z mocowań.

Obydwaj producenci nie są w stanie wyjaśnić tak złych wyników testów zderzeniowych. Firma Jane wstrzymała nawet dostawę modelu Grand do sklepów.

Niebiezpieczne foteliki

Fotelik Recaro OPTIA nie był jedynym fotelikiem, który wypadł niedostatecznie w teście przeprowadzonym pod koniec 2016 roku. Testu zderzeniowego nie przeszedł wtedy także fotelik Rebl marki Nuna. W tym przypadku doszło do złamania metalowej ramy pod siedziskiem. Trzeci fotelik, który dostał ocenę niedostateczną, to Diono Radian 5 – tu przyczyną niedostatecznej oceny była niewygodna obsługa.

Eksperci z ADAC narzekali, że w zależności od wagi dziecka i sposobu mocowania fotelika trzeba go dopasowywać za pomocą wielu ruchomych część, co wiąże się z wysokim ryzykiem popełnienia błędu przy montażu.

Kolejnym minusem jest pas szelkowy dla dużych dzieci. Nie da się go odpowiednio napiąć, nawet przy użyciu znacznej siły.

Cena nie jest najważniejsza

Z kolei pozytywnie zaskoczeniem testu ADAC okazały się trzy niskobudżetowe modele dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Mowa o modelach Hema Junior, Nania BeFix SP, foteli Vertbaudet Junior. Modele te nie tylko są bezpieczne, ale zebrały również pochlebne opinie testerów, którzy docenili je za ergonomię.

Więcej informacji na temat wyników testów zderzeniowych fotelików znajdziecie w galerii. Natomiast foteliki w najlepszych cenach znajdziesz na Skąpiec.pl