Nie spodziewajcie się jednak nowej generacji Lancera Evo. Tamte czasy już minęły. Teraz Mitsubishi stawia na SUV-y i crossovery, napęd elektryczny oraz wprowadzanie do samochodów inteligentnych rozwiązań ułatwiających podróżowanie.

Model koncepcyjny E-Evolution naturalnie jest SUV-em, który zwraca na siebie uwagę przede wszystkim odważną stylistyką nadwozia. Auto prezentuje się „bojowo” za sprawą masywnej sylwetki i małych szyb bocznych. Tylne drzwi otwierają się pod wiatr. Łatwy dostęp do wnętrza uzyskano dzięki rezygnacji ze środkowego słupka. Przed oczami kierowcy rozpościera się panoramiczny ekran oraz mniejsze wyświetlacze nad kierownicą, która również jest nietypowa.

Mitsubishi E-Evolution Concept - elektryczne i inteligentne

Niestety, Mitsubishi nie podzieliło się szczegółowymi danymi technicznymi swojego prototypu. Wiemy jedynie, że auto wyposażono w trzy silniki elektryczne. Jeden z nich zapewnia napęd przednich kół, a dwa pozostałe – tylnych. Główny akumulator umieszczono centralnie, pod podłogą samochodu, co pozwoliło obniżyć jego środek ciężkości i nie ograniczyło miejsca w kabinie.

Mózgiem Mitsubishi E-Evolution Concept jest system oparty na sztucznej inteligencji. Różnego rodzaju czujniki i kamery umożliwiają natychmiastowe weryfikowanie i analizowanie sytuacji na drodze, a także „odczytywanie” intencji kierowcy. System ma za zadanie dostosować zachowanie i osiągi pojazdu do zamiarów kierowcy, zwiększając skuteczność podejmowanych działań i bezpieczeństwo jazdy. Z kolei specjalny tryb nauki ma zwiększać umiejętności prowadzącego (samochód przekaże mu sugestie głosowe lub graficzne). Dla niektórych taka przyszłość motoryzacji może wydawać się nieco straszna.