Toyota jako światowy partner Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020 dostarczy wiele różnego rodzaju pojazdów do ich obsługi - łącznie ok. 3,7 tys. Pojazdów, ponieważ będą to nie tylko samochody i busy (w większości zelektryfikowane i w znacznym stopniu autonomiczne), ale również urządzenia ułatwiające przemieszczanie się pieszym i osobom niepełnosprawnym, a nawet roboty.
Japoński gigant motoryzacyjny rozpoczyna proces swojej transformacji – z dostawcy samochodów Toyota zamierza przekształcić się w dostawcę szeroko rozumianej mobilności. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Tokio 2020 są świetną okazją, by ogłosić i pokazać to całemu światu. Na pewno nie zabraknie na nich futurystycznych i interesujących pojazdów, z których w przyszłym roku będą mogli korzystać uczestnicy i organizatorzy olimpiady oraz kibice. Mogliśmy już zobaczyć większość z nich.
Galeria zdjęć
Do przewożenia zawodników udostępnionych zostanie 20 specjalnych pojazdów e-Palette, które zapewnią zautomatyzowany transport po wyznaczonych trasach w wioskach olimpijskich. Busy wyposażone są w rozsuwane drzwi i elektrycznie wysuwane podjazdy, które ułatwiają wejście do środka niepełnosprawnym zawodnikom. We wnętrzu zmieszczą się cztery wózki inwalidzkie oraz dodatkowo siedmiu stojących pasażerów lub dwadzieścia stojących osób.
Za kierowanie odpowiada system autonomicznej jazdy na poziomie czwartym (wg SAE przy prędkości do 20 km/h). Ze względów bezpieczeństwa w każdym z pojazdów będzie znajdował się kontroler działania systemu. Przednie i tylne światła są animowane, by naśladować kontakt wzrokowy i informować przechodniów o zachowaniu pojazdu.
Sprawny transport na obszarach imprez sportowych i po wiosce olimpijskiej umożliwią również elektryczne Toyoty APM, opracowane do jazdy na krótkich dystansach z niewielką prędkością. Ich głównym zadaniem będzie ułatwienie dotarcia na miejsce przede wszystkim osobom starszym i niepełnosprawnym, kobietom w ciąży oraz rodzinom z małymi dziećmi. W sumie powstanie 200 takich pojazdów.
Na pokładzie w trzech rzędach siedzeń może podróżować sześć osób (razem z kierowcą). Środkowa kanapa może zostać złożona, by umożliwić przewóz pasażera na wózku inwalidzkim. Model APM można będzie przystosować do udzielania pomocy medycznej z mocowaniem noszy po jednej stronie (w miejscu połowy środkowej i tylnej kanapy).
SORA (od słów "sky", "ocean", "river", "air", które odzwierciedlają obieg wody w przyrodzie) to ekologiczny autobus miejski zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Na rynek japoński trafił w już 2018 roku.
Pojazd wyposażono w wiele nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę - m.in. w asystenta pomagającego zatrzymać się jak najbliżej krawędzi przystanku, by ułatwić wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym na wózkach oraz rodzicom prowadzącym wózki dziecięce.
To nowa generacja prototypu Concept-i. Samochód wyposażono w system zautomatyzowanego prowadzenia oraz awatar sztucznej inteligencji Yui, czyli wirtualnego towarzysza podróży, który rozmawia z kierowcą i pomaga mu w prowadzeniu.
Elektryczny LQ z funkcją oczyszczania powietrza będzie służył jako pojazd operacyjny w sztafecie olimpijskiej oraz pojazd prowadzący maraton. Będzie to również jeden z modeli Toyoty (obok m.in. Lexusa LS Platform 4), który zostanie udostępniony do jazd testowych po drogach publicznych.
W wydarzeniach olimpijskich będą także uczestniczyć roboty. Podczas igrzysk w Tokio nie będą już używane samochodziki sterowane radiem, służące do przewożenia dysków i młotów w konkurencjach rzutów tymi przedmiotami. Zastąpią je w pełni autonomiczne pojazdy „Field Support Robot”, które potrafią śledzić swojego opiekuna i dojechać z ładunkiem do bazy.
Toyota dostarczy pojazdy mobilności osobistej dla pracowników ochrony oraz personelu medycznego, kontrolujących tereny wokół obiektów olimpijskich. Udostępnione zostaną również urządzenia do poruszania się w pozycji siedzącej oraz dołączane do wózków inwalidzkich.
Podczas salonu samochodowego w Tokio Toyota pokazała roboty Micro Palette, które mogą dostarczać niewielkie przesyłki lub napoje. Być może wykażą się one także podczas letniej olimpiady.
Robotami wchodzącymi w interakcje będą dwie oficjalne maskotki Igrzysk Olimpijskich - Miraitowa i Someity. Roboty będą ponadto służyć do pomocy widzom niepełnosprawnym. Be wątpienia będą to najbardziej zaawansowane technologicznie igrzyska w historii.