Auto Świat Wiadomości Aktualności Toyota jeszcze nie miała takiego wyniku. Przetasowanie na polskim rynku

Toyota jeszcze nie miała takiego wyniku. Przetasowanie na polskim rynku

Toyota od kilku lat nieprzerwanie jest liderem na rynku nowych samochodów osobowych w Polsce. Po pierwszych czterech miesiącach 2025 r. również prowadzi, choć ze sporymi spadkami względem poprzedniego roku. Okazuje się jednak, że japońska marka mocno rośnie w segmencie aut dostawczych, w którym nigdy wcześniej nie miała aż tak dużego udziału.

Toyota Proace City
Toyota
Toyota Proace City
  • Toyota osiągnęła rekordowy wzrost w segmencie aut dostawczych o dmc do 3,5 tony
  • Od stycznia do kwietnia 2025 r. zarejestrowano w Polsce 3674 pojazdy tej marki
  • Japończycy uplasowali się przed Fordem i Renault

Od stycznia do kwietnia 2025 r. w Polsce zarejestrowano 3674 dostawcze Toyoty — podał instytut Samar, bazując na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. To wynik o ponad 42 p.p. lepszy niż po czterech pierwszych miesiącach poprzedniego roku, który dał tej marce historyczną pozycję lidera w segmencie lekkich pojazdów dostawczych o dmc do 3,5 t. Tylko w kwietniu br. Toyota Professional odnotowała 1099 rejestracji, najwięcej ze wszystkich producentów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Toyota ma dwa dostawcze modele w TOP 10

Bestsellerem Toyoty jest kompaktowy Proace City — do kwietnia 1311 rejestracji wersji użytkowej van (niemal tyle samo było rejestracji osobowej odmiany Verso, która zaliczana jest do innej kategorii). Kompaktowy dostawczak zajął piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych modeli.

Drugim filarem sprzedaży Toyoty jest największy dostawczak Proace Max z 1104 rejestracjami i ósmą pozycją.

Najczęściej wybieranymi modelami od stycznia do kwietnia 2025 r. są: Renault Master (2169 egz.); Fiat Ducato (1425); Ford Transit (1363) i Iveco Daily (1297).

Użytkowe Toyoty: Proace City, Proace, Proace Max i Hilux
Użytkowe Toyoty: Proace City, Proace, Proace Max i HiluxToyota

Od 2024 r. gama pojazdów użytkowych Toyoty jest kompletna, marka jest obecna w segmentach kompaktowych, średniej wielkości i dużych vanów. Od kilkunastu lat Japończycy coraz mocniej współpracują na tym polu z koncernem Stellantis, więc ich modele są spokrewnione z Citroenami, Fiatami, Oplami i Peugeotami.

Rejestracje nowych samochodów dostawczych w okresie styczeń-kwiecień

  1. Toyota - 3674 egz.;
  2. Ford - 3596;
  3. Renault- 3268;
  4. Volkswagen - 2417;
  5. Fiat - 2145;
  6. Mercedes - 1751;
  7. Iveco - 1297;
  8. Opel - 1149;
  9. Peugeot - 689;
  10. Citroen - 620.

Źródło: Samar na bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów

W rankingu marek przewodzi Toyota, jednak różnica w stosunku do Forda nie jest duża. Gdyby wziąć pod uwagę grupy, to zdecydowanie najwięcej zarejestrowano dostawczych pojazdów marek należących do Stellantisa - 4603 sztuki.

Nie zmienia to jednak faktu, że tak mocna pozycja Toyoty w tym segmencie jest dużą zmianą na polskim rynku. Do tej pory wśród lekkich samochodów dostawczych przeważnie brylowały Renault, Ford i Fiat. Właśnie taką kolejnością zamknął się miniony rok z wynikami wynoszącym odpowiednio: 13062, 9537 i 7485 rejestracji. Wówczas Toyota zajęła miejsce tuż za podium (7328).

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków