Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Trasa S10 - jest decyzja dla odcinka z Bydgoszczy do Torunia

Trasa S10 - jest decyzja dla odcinka z Bydgoszczy do Torunia

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Coraz bliżej długo wyczekiwanej trasy ekspresowej w Polsce. Wydano bowiem decyzję dla odcinka drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Trasa docelowo połączy Szczecin z planowaną nową dużą obwodnicą aglomeracji warszawskiej (OAW).

Trasa S10
Trasa S10 Źródło: GDDKiA / GDDKiA
  • GDDKiA zaplanowało inwestycję w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Droga docelowo, czyli po kilkudziesięciu latach, stanie się własnością Skarbu Państwa
  • Prywatny inwestor zaprojektuje i zbuduje nowy odcinek (zapewniając sobie finansowanie) i zadba o utrzymanie odcinka S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem
  • Wykonawca trasy otrzyma stosowne wynagrodzenie z budżetu państwa w formie opłaty za dostępność dla użytkowników (od chwili udostępnienia dla ruchu)

Ekspresowa S10 to jedna z bardziej wyczekiwanych tras w Polsce, która połączy Szczecin z Warszawą i znacząco skróci czas podróży pomiędzy dwoma aglomeracjami. To niezwykle ważna droga także dla mieszkańców Bydgoszczy i Torunia. S10 stanie się bowiem świetną alternatywą dla obecnego odcinka krajowej 10, która jest określana przez mieszkańców obu miast drogą śmierci. Oba miasta łączy wąska i kręta droga, na której panuje spory ruch - nie tylko lokalny, ale i tranzytowy.

Trasa S10
Trasa S10Źródło: GDDKiA / GDDKiA

Przeczytaj też:

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wreszcie wydano decyzję środowiskową. To nic innego jak zatwierdzenie wyboru wariantu drogi. Między Bydgoszczą a Toruniem powstanie zatem dwujezdniowa trasa ekspresowa, która częściowo będzie poprowadzona śladem obecnej drogi krajowej. Na wysokości Solca Kujawskiego drogę poprowadzono na południe, by docelowo połączyć się z istniejącym już odcinkiem S10 stanowiącym obwodnicę Torunia. Dodatkowo pomiędzy węzłami Toruń Zachód i Południe dobudowana zostanie druga jezdnia.

Jest jednak coś, co wzbudza szczególne kontrowersje i niepokój samorządowców. GDDKiA zaplanowało inwestycję w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To oznacza, że prywatny inwestor zaprojektuje i zbuduje nowy odcinek (zapewniając sobie finansowanie) i zadba o utrzymanie. W zamian otrzyma zaś stosowne wynagrodzenie z budżetu państwa w formie opłaty za dostępność dla użytkowników (od chwili udostępnienia dla ruchu). Po zakończeniu umowy (zapewne ok. 30 lat) droga przejdzie na własność Skarbu Państwa.

Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków