9 sierpnia 2022 r., policjanci łódzkiej grupy "SPEED", zatrzymali do kontroli kierowcę, który jechał z prędkością 185 km/h. Do spotkania z policją doszło na drodze ekspresowej S8, na wysokości gminy Zapolice. Mieszkaniec powiatu elbląskiego za zbyt szybką jazdę otrzymał mandat 2 tys. zł oraz 10 punktów karnych.

Mężczyzna był już wielokrotnie notowany za łamanie prawa. W sumie za ponad 60 wykroczeń w ruchu drogowym, w większości za przekraczanie dozwolonej prędkości. Polak miał już kilka razy cofane uprawnienia administracyjnie do kierowania pojazdami. Teraz dodatkowo musi się liczyć z odpowiedzialnością za niestosowanie się do decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, co zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Co grozi za prowadzenie pojazdów pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania?

Prowadzenie pojazdów pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat. Reguluje to artykuł 180a kodeksu karnego i dotyczy wyłącznie osób, które uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych posiadały, ale zostały one z różnych przyczyn cofnięte przez właściwy organ administracji publicznej.