• Czas oczekiwania na egzamin znacząco się wydłuża - to m.in. konsekwencja nowelizacji przepisów w sprawie egzaminowania
  • W interpelacji wskazano również ryzyko wzrostu zagrożenia korupcyjnego. A wszystko na skutek obniżek wynagrodzeń i uniemożliwienia pracy w godzinach nadliczbowych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Niełatwo uzyskać prawo jazdy. Nietrudno o wrażenie, że po ostatniej nowelizacji przepisów (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 czerwca 2019 roku w sprawie egzaminowania) jest nawet jeszcze trudniej. Tak przynajmniej twierdzi poseł Jan Kanthak, który złożył interpelację poselską do Ministra Infrastruktury.

Poseł alarmuje o zdecydowanym zmniejszeniu środków finansowych przekazywanych przez ośrodki WORD na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży. Do tego wskazuje na kolejny problem, który szczególnie dotyka kursantów, czyli zdecydowane pogorszenie jakości obsługi. W interpelacji czytamy:

Na tym jednak nie koniec. W interpelacji wskazano również ryzyko wzrostu zagrożenia korupcyjnego. A wszystko na skutek obniżek wynagrodzeń i uniemożliwienia pracy w godzinach nadliczbowych co skutkuje odejściem z pracy najbardziej wartościowych pracowników.

Według posła „wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie były przygotowane na tak dynamicznie wprowadzone zmiany, które przełożyły się na pogorszenie aspektów finansowych oraz organizacyjnych”. Potwierdza to w rozmowie z dziennikiem Rzeczpospolita Marek Staszczyk kierujący Krajowym Stowarzyszeniem Dyrektorów WORD – „Większość ośrodków już jest na minusie. A przecież to one odpowiadają za egzaminy na prawo jazdy. Za mało jest egzaminatorów, a ponieważ WORD-y nie mają pieniędzy, by więcej im płacić, najlepsi odchodzą”. Na tym nie koniec. Marek Staszczyk alarmuje także o wydłużających się kolejkach zapisów na egzaminy. Zamiast kilku dni trzeba czekać średnio nawet 30.

Jak zatem można poprawić sytuację? Poseł czeka na odpowiedzi ze strony ministerstwa. Zapytał bowiem o rozważenie zmiany nowelizacji przepisów rozporządzenia, jak i zwiększenie zakresu i konsultacji przyszłych rozporządzeń z ośrodkami WORD.