Południowa Obwodnica Warszawy jest już prawie przejezdna. Niestety, to “prawie” robi naprawdę wielką różnicę, bowiem tunel powoduje, że każdy kierowca chcący dojechać do niektórych dzielnic, a także ten, który chce ominąć Warszawę, nie jest w stanie tego zrobić bez wcześniejszego wjazdu do zakorkowanego miasta.

Otwarcie tunelu jednak znów może się opóźnić, z powodu kolejnych problemów z odbiorami. Na początku wentylatory służące do oddymiania wnętrza obiektu nie włączały się automatycznie. Na szczęście to mamy już za sobą, jednak teraz awarii uległ wentylator rezerwowy. Musi on zostać naprawiony, a wtedy Straż Pożarna przeprowadzi testy urządzenia ponownie.

Tunel POW, to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce, w dodatku znajduje się na drodze szybkiego ruchu. Oczywiście będzie on objęty ograniczeniem prędkości, ale musi on być zabezpieczony na każdą ewentualność. W przypadku zatoru, pożaru lub wypadku wielu kierowców może być zagrożonych, dlatego jest tam cała infrastruktura pozwalająca na m.in. szybkie wezwanie służb, ewakuację ludzi i zapobieganie zadymieniu.

Kiedy zostanie otwarty tunel POW?

Żarty o przekładaniu terminu otwarcia tej inwestycji już dawno przestały śmieszyć. Na początku miały być to wakacje, potem koniec sierpnia, następnie wrzesień, a do niedawna wszyscy wierzyli z przełom października i listopada. Teraz mamy nadzieję, że zostanie otwarty zgodnie z tym co mówi GDDKiA, czyli jeszcze jesienią tego roku. W praktyce pozostaje więc cały listopad i 20 dni grudnia.