Fachowcy także udzielą porad jak utrzymać prawidłowe parametry ciśnienia. Akcji będą towarzyszyli wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy zmierzą ciśnienie krwi kierowców.

Nowością tegorocznej akcji jest „Rajd Dobrego Ciśnienia”, który wyruszy 7 października ze stacji Statoil w Warszawie przy ul. Puławskiej 86.

Rajd ma pokazać jak dużo paliwa można zaoszczędzić dzięki właściwemu ciśnieniu w oponach i przez to zachęcić kierowców do regularnego sprawdzania stanu opon, które zwiększa bezpieczeństwo na drogach.

13 października, w Europejski Dzień Bezpieczeństwa Drogowego rajd dotrze do Olsztyna, a następnie przez Toruń, Kraków i Rzeszów uczestnicy dojadą do Lublina, gdzie 17 października zostanie ogłoszony wynik rajdu: ilość paliwa zaoszczędzonego dzięki prawidłowemu ciśnieniu w oponach.

- Ciśnienie w oponach odgrywa dla samochodów podobną rolę, co ciśnienie krwi dla kierowców. Od prawidłowego ciśnienia w oponach zależy wydajność pojazdu i nasze bezpieczeństwo na drodze, tak samo jak właściwe ciśnienie tętnicze decyduje o sprawności naszego organizmu – powiedziała Iwona Jabłonowska, organizator akcji z Michelin Polska. Dlatego zdecydowaliśmy zaprosić do udziału w naszej akcji wolontariuszy PCK.

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach prowadzi do zagrożenia drogowego. 6 procent śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia. Nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i niesie ryzyko pęknięcia opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią.

Pomiar ciśnienia tętniczego jest jednym z podstawowych sposobów diagnozowania chorób krążenia, powodujących w Polsce co roku śmierć ponad 170 tys. osób. Na nadciśnienie tętnicze cierpi 8,5 miliona Polaków.

- Badanie ciśnienia tętniczego krwi umożliwia rozpoznanie nadciśnienia oraz kontrolę jego leczenia. Jest pomocne również w diagnozowaniu innych dolegliwości, których przyczyną mogą być np. spadki lub wahania ciśnienia tętniczego – powiedziała Magdalena Stefańska z Polskiego Czerwonego Krzyża.

- W ubiegłym roku obchodziliśmy Dzień Dobrego Ciśnienia, w tym roku postanowiliśmy dotrzeć do jeszcze większej liczby kierowców i zorganizować Tydzień Dobrego Ciśnienia – stwierdziła z kolei Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil Poland.

Oprócz niebezpieczeństwa wypadku, niedopompowane opony zwiększają również zużycie paliwa oraz emisję spalin. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Europejskim Centrum Technologicznym Michelin w Ladoux, opona niedopompowana w 20 proc. powoduje zmniejszenie liczby przejechanych kilometrów o 30 proc.

W roku 2005 Polska po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Ciśnienie pod kontrolą”. Pilotażową akcję zorganizowano w Warszawie i Olsztynie. Łącznie sprawdzono około 300 pojazdów. Ponad 87 proc. miało nieprawidłowe ciśnienie – był to jeden z najgorszych wyników w Europie. W 2006 roku akcja została powtórzona na znacznie szerszą skalę – w 50 miastach przebadano 2356 samochodów, z których niemal 72 proc. jeździło z nieprawidłowym ciśnieniem.

W 2007 roku już tylko 63 proc. z ponad dwóch tysięcy pojazdów miało niewłaściwy poziom powietrza w oponach. W związku z tym dochodzi do dużego marnotrawstwa paliwa, opon i środków finansowych oraz do zagrożenia bezpieczeństwa podróżujących.