• Na przestrzeni niecałych 12 ostatnich miesięcy kierowcy zyskali szereg nowych odcinków dróg
 • Większość nowych odcinków głównych tras to fragmenty dróg ekspresowych, kluczowe są również obwodnice miast i miejscowości
 • W wakacje 2023 kierowcy powinni zyskać kolejne kilometry dróg, co oznacza, że część osób skorzysta z nich, gdy wybiorą się na urlop np. w drugiej połowie wakacji

Jak co roku koniec zajęć w szkołach oznacza, że na drogi wyjadą tysiące Polaków, którzy udają się na wakacyjny wypoczynek. Jeszcze kilkanaście lat temu podróże po Polsce wiązały się z uciążliwą jazdą po wąskich i mocno obciążonych ruchem drogach. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła i nadal się zmienia, co potwierdzają nowe fragmenty głównych tras, które zostały oddane do użytku od czasu ubiegłorocznych wakacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawia listę istotnych zmian i nowych odcinków dróg udostępnionych kierowcom.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Drogi oddane do użytku w 2023 r.

 • Od 2 czerwca można już korzystać z węzła Łomża, gdzie krzyżuje się budowana droga ekspresowa S61 z istniejącą drogą DK61. "Udostępniliśmy tym samym ponad 7-kilometrowy odcinek ekspresówki Łomża Południe — Łomża Zachód. Kierunek na północ (Stawiski — Ełk — Budzisko) pozostaje zamknięty, do czasu uzyskania przejezdności całej obwodnicy Łomży" — wyjaśnia GDDKiA.
 • Pod koniec kwietnia (28 kwietnia) zakończono wszystkie prace na ponad 24-kilometrowym odcinku autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Dzięki temu na tym fragmencie można już poruszać się z prędkością 140 km/h, a zyskując status pełnoprawnej autostrady, zakończył się również wieloletni proces budowy A1. "To drogowy kręgosłup kraju łączący Trójmiasto z granicą Czech, a także z dużymi miastami w sąsiedztwie tej trasy, krzyżujący się z autostradami A2 i A4 oraz innymi drogami. Autostrada A1 to większości dwujezdniowa i dwupasowa droga, a od Tuszyna do Częstochowy oraz na kilku krótszych odcinkach w woj. śląskim trzypasowa trasa" — podkreśla GDDKiA.
 • Również 28 kwietnia pierwsi kierowcy pojechali drogą ekspresową S7 pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Południe. Oddanie tego fragmentu do użytku pozwoliło połączyć gotowe już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca. "Dwujezdniową drogą dojedziemy do położonej blisko 230 km dalej granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Udostępniliśmy węzeł Złotokłos, a na sąsiednich odcinkach pełną funkcjonalność zyskały węzły Lesznowola oraz Tarczyn Południe" — informuje GDDKiA.

Drogi oddane do użytku w 2022 r.

 • 22 grudnia Polskę i Litwę połączył międzynarodowy szlak Via Baltica. Od tego dnia kierowcy mogą korzystać z 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Suwałki — Budzisko. "Oddany do ruchu odcinek oprócz tego, że łączy Polskę z Litwą, wydłuża także wcześniej oddane do użytku części S61. Kierowcy mogą już korzystać z prawie 70-kilometrowego fragmentu Via Baltiki w standardzie drogi ekspresowej od węzła Kalinowo do granicy z Litwą" — przypomina GDDKiA.
 • 22 grudnia zakończono także zasadnicze prace na budowie drogi ekspresowej S5 ze Świecia do Bydgoszczy. Po wprowadzeniu stałej organizacji ruchu na tym 22-kilometrowym odcinku już całą drogą S5 od autostrady A1 w Nowych Marzach, omijając Bydgoszcz i Poznań, aż do Wrocławia (ok. 370 km)można jechać z docelową dla "ekspresówki" prędkością.
 • Dzień wcześniej (21 grudnia) ukończono budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi DK15. Dzięki temu miejscowość można ominąć od wschodu drogą o długości ok. 18 km.
 • Także 21 grudnia GDDKiA udostępniła do ruchu drogę ekspresową S6 pomiędzy węzłami Strzebielino oraz Gdynia Wielki Kack. "Od początku października kierowcy korzystali z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a od grudnia ubiegłego roku do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, która pozwala ominąć Rumię, Redę i Wejherowo" — zaznacza GDDKiA.
 • 20 grudnia pierwsi kierowcy skorzystali z drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo — Wirwajdy, będącej przedłużeniem obwodnicy Ostródy w ciągu drogi DK16. "Łączna ich długość to ponad 12 km i razem stanowią ciąg drogi ekspresowej będący częścią docelowego przebiegu S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7)" — wskazuje GDDKiA.
 • Dla kierowców wybierających się na Podhale lub jadących w przeciwnym kierunku ważną datą jest 12 listopada, bo wtedy GDDKiA udostępniła tunel pod górą Luboń Mały w ciągu drogi S7 Lubień — Rabka-Zdrój. Ta zmiana pozwoliła połączyć gotowe już odcinki Zakopianki, a kierowcy zyskali ok. 32 km drogi ekspresowej pomiędzy Myślenicami i Rabką-Zdrój.
 • 28 października oddano do użytku obwodnicę Wałbrzycha, którą GDDKiA zrealizowała wspólnie z gminą Wałbrzych. Ta nowa, 6-kilometrowa trasa w ciągu drogi DK35 poprawiła przepustowość w Wałbrzychu i usprawniła ruch w całej lokalnej aglomeracji.
 • 15 września GDDKiA dostała pozwolenie na użytkowanie dostosowanego do parametrów autostrady dawnego odcinka drogi DK18 pomiędzy węzłami Żary Zachód i Iłowa. Obecnie trwają prace na pozostałych trzech odcinkach o łącznej długości 50 km (granica państwa w Olszynie — Żary, Iłowa — granica województw lubuskiego i dolnośląskiego oraz granica województw lubuskiego i dolnośląskiego — Golnice) — te mają zostać ukończone jesienią br.
 • 13 września generalna dyrekcja udostępniła do ruchu odcinek drogi ekspresowej S61 _Szczuczyn — Ełk Południe. Długość tego fragmentu wynosi 23,3 km. "To drugi z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który został zakończony. Tym samym nową S61 można przejechać 65 km od okolic Łomży pod Ełk" — informuje GDDKiA.
 • 30 sierpnia otworzono fragment południowego wylotu z Warszawy w kierunku Krakowa, Kielc i Radomia. Wraz z udostępnionym w kwietniu br. odcinkiem Lesznowola — Tarczyn Północ fragment ten połączył się z istniejącą drogą S7 prowadzącą w kierunku Krakowa.
 • 26 sierpnia GDDKiA udostępniła do ruchu ostatni kilometr drugiej jezdni drogi ekspresowej S5. Mowa o odcinku w okolicy węzła Świecie Zachód w Przechowie. "To oznacza, że kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, już na całym odcinku pomiędzy węzłami Nowe Marzy i Świecie Południe — przypomina GDDKiA.

Drogi czekające na udostępnienie w czasie wakacji 2023

Już niebawem do wyżej wymienionych fragmentów dróg dołączą kolejne nowe odcinki. GDDKiA planuje oddanie do ruchu w okresie wakacyjnym m.in. drugiej jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17 (5,4 km). Na finiszu są także prace na blisko 25-kilometrowej obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11. Wkrótce powinniśmy pojechać również ostatnim fragmentem budowanej obwodnicy Łodzi — mowa o odcinku S14 o długości 14,5 km od węzła Aleksandrów Łódzki do drogi DK91. Kierowcy mogą liczyć również na udostępnienie niemal 23 km drogi ekspresowej S61 pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo.

Informacje o utrudnieniach i remontach

GDDKiA przypomina, aby już na etapie planowania wakacyjnej podróży sprawdzić, jakich utrudnień należy spodziewać się na trasie. Te można znaleźć na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl. Gdy już wyruszymy w trasę, informacje o remontach i innych utrudnieniach, np. wypadkach, uzyskamy również, kontaktując się telefonicznie z ogólnopolską Informacją Drogową pod numerem 19 111 — ten jest czynny 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia. Należy także pamiętać, aby w razie przejeżdżania obok miejsca wypadku, o ile na miejscu nie ma jeszcze służb, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i udzielić pomocy poszkodowanym.