Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy udostępnił za pośrednictwem Facebooka zdjęcia zniszczonego pojazdu wojskowego. W poście czytamy: "Duma rosyjskiego przemysłu obronnego Kamaz »Tajfun«. Uniwersalny samochód pancerny o wysokim stopniu zabezpieczenia na oryginalnym podwoziu. Należy do maszyn klasy MRAP chroniących przed minami i zasadzkami. Ukraińscy żołnierze uczynili go wyjątkowym".

Wcześniej siły zbrojne Ukrainy udostępniały też instrukcje, jak niszczyć takie pojazdy.

MRAP, czyli niezniszczalny

Kamazy 63968 Tajfun-K to zaawansowane technologicznie rosyjskie ciężarówki, a dokładniej MRAP, czyli Mine-Resistant Ambush Protected. Oznacza to, że pojazdy te mają dużą odporność na miny i zasadzki.

Kuloodporny Mercedes-Maybach skonfiskowany. Podczas "tajnych wizyt" miał nim jeździć Putin

Składają się z czterech części: podwozia, kabiny, przedziału silnikowego i modułu transportowego. W środku mieści się nawet kilkunastu żołnierzy. Te 9-metrowe wozy opancerzone, ważące 22 t są odporne nawet na pociski kalibru 14,5 mm oraz na miny i ładunki wybuchowe do ok. 8 kg. Każdy z nich ma kosztować ok. miliona dol. Chociaż teoretycznie są niezniszczalne, ich słabym punktem są opony. Oprócz tego mają 2,5 m szerokości i 3,3 m wysokości, co sprawia, że stosunkowo łatwo je przewrócić.

Program budowy Kamazów rozpoczął się w 2010 r. Pierwszy taki pojazd został dumnie zaprezentowany w 2014 r. podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa. Wojsko otrzymało je rok później i zostało zaopatrzone w ok. 330 egzemplarzy.