- Google Maps umożliwia korzystanie z map i nawigacji w trybie offline, co jest szczególnie przydatne bez dostępu do internetu
- Aby skorzystać z map offline, wystarczy pobrać wybrane obszary na dysk aplikacji, która sama proponuje mapy na podstawie adresu zamieszkania
- Funkcja offline pozwala oszczędzać dane komórkowe i jest szczególnie praktyczna na zagranicznych wyjazdach, gdzie roaming jest kosztowny
Mapy Google już dawno temu przestały być tylko mapami i nawigacją. Teraz to ogromna aplikacja pełna przeróżnych funkcji, z poziomu której można zrobić naprawdę bardzo wiele rzeczy. Wielu użytkowników korzysta z jej podstawowych funkcji, a więc mapy i nawigacji. Niewiele jednak osób wiem, że wcale nie trzeba internetu, żeby móc to robić. Google Maps może działać w trybie offline.
Przeczytaj także: Google Maps uratowało mnie przed mandatem 800 zł i 9 pkt. karnych. Spojrzałem w róg ekranu
Google Maps bez internetu. Jak pobrać mapy na telefon?
To proste, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Zapewne w celu zapewnienia jak największej przejrzystości i czytelności aplikacji, Google wiele z funkcji ukrywa i trzeba się przeklikać przez kilka menu. Żeby skorzystać z map offline, wystarczy kilka kliknięć:
- Włączamy Mapy Google,
- klikamy na swój portret w prawy górnym rogu ekranu, po prawej stronie pola wyszukiwarki
- otworzy się nowa lista, a w jej połowie znajdziemy "mapy offline"
- klikamy i otwiera się kolejne menu, w którym można zarządzać pobranymi mapami
- żeby pobrać mapę klikamy na "wybierz własną mapę"
Teraz już tylko wystarczy wybrać interesujące nas miejsce i kazać aplikacji je zapisać na dysku. Możemy zdecydować, jak duży obszar chcemy pobrać. Google Maps ma limit, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pobrać kilka map. Co ciekawe, aplikacja automatycznie pobiera mapy na podstawie naszego adresu zamieszkania.
Google Maps offline. Po co pobierać mapy?
Do sprawnego działania Google Maps potrzebuje stałego dostępu do internetu. Pobranie map to więc oszczędność danych komórkowych. Aplikacja sama pobiera też miejsca, gdzie poruszamy się najczęściej, żeby zawsze działać, nawet jeśli np. stracimy zasięg, coś będzie nie tak z siecią albo transfer się skończy.
Mapy offline to oczywiście także znakomity patent na zagraniczne wyjazdy. Zwłaszcza do krajów poza UE, gdzie roaming jest bardzo drogi. Mapy offline sprawiają, że zawsze można wygodnie nawigować i korzystać z aplikacji. Tu jednak ważna adnotacja. Sam nagminnie korzystam z Map Google w trybie offline i mam małą poradę. Jeśli np. chcecie znaleźć jakąś knajpę albo ciekawe miejsce i poczytać o nich opinie, to warto to zrobić w hotelu przy Wi-Fi i je sobie zaznaczyć. Zdarzyło mi się kilka razy, że pobrane mapy przełączyły się na język danego kraju... w arabskim kraju to było dość uciążliwe.
Oczywiście, kiedy Google Maps działa offline, to większość funkcji jest okrojona. Z oczywistych względów nie ma monitorowania natężenia ruchu albo ostrzeżeń od innych kierowców. Jednak same mapy i nawigacja działają.