• ORP Sokół był w służbie dla Polski przez 16 lat i zakończył ją w 2018 r.
  • To okręt podwodny o masie 350 ton i długości 47,5 m
  • Jednostka została przetransportowana do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i tam będzie dostępna dla zwiedzających od 2004 r.

ORP Sokół wodowany był już na początku lat 60., gdy rozpoczął służbę dla Norwegów i pod ich banderą pływał aż do XXI w. Później bandera zmieniła się na polską, bo w 2002 r. ten okręt podwodny został przekazany polskiej Marynarce Wojennej. Koniec służby nastąpił w 2018 r., jednak nie był to definitywny koniec dla tej jednostki. I choć już wody nie dotknie, to cały czas będzie przydatna — teraz w muzeum jako jeden z eksponatów.

ORP Sokół podczas transportu do muzeum Foto: Konrad Maćkowiak / ZDiZ Gdynia
ORP Sokół podczas transportu do muzeum

ORP Sokół transportowany na platformach z 64 kołami

W tym celu okręt trzeba było przetransportować do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To przedsięwzięcie trwało już od piątku 17 listopada, kiedy to "Sokół" został załadowany na specjalny ponton, którym drogą morską dotarł z PGZ Stoczni Wojennej, gdzie był czyszczony i konserwowany, do Nabrzeża Pomorskiego.

Przez weekend okręt był atrakcją dla mieszkańców, a we wtorek 21 listopada zaczęło się jego przenoszenie na specjalne podpory, z których potem opuszczono go na dwa zdalnie sterowane podwozia, mających w sumie aż 64 koła i oddzielnie skrętną każdą oś. Jak łatwo odgadnąć, nie był to łatwy proces, ze względu na wymiary ładunku.

Platforma, po której transportowany był ORP Sokół Foto: Marcin Mielewski / ZDiZ Gdynia
Platforma, po której transportowany był ORP Sokół

"Sokół" ma masę 350 ton

Masa "Sokoła" to ok. 350 ton, jego długość wynosi 47,5 m, a szerokość to 4,6 m. Na lądzie, szczególnie w mieście, takie gabaryty tworzą nie lada problem. Z tego względu na czas transportu w Gdyni były utrudnienia w ruchu, a sama akcja transportowa musiała się odbywać w dzień. Odległość, jaką pokonał ten nietypowy ładunek, to 800 m.

W piątek 24 listopada rozpocznie się z kolei proces przenoszenia okrętu do betonowej niecki, w miejscu docelowym. Później rozpoczną się prace przygotowawcze, by ORP Sokół mógł być udostępniony dla odwiedzających muzeum. Ten eksponat będzie można zobaczyć również od środka.

ORP Sokół przepłynął pod polską banderą 48 tys. km

ORP Sokół w trakcie swojej służby, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tys. mil morskich (ok. 48 tys. km). To okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Jednostka była trzecim "Sokołem" w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach, takich jak: Baltops, Passex, Danex czy Steadfast Jazz, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO.