Wiadomości o czarnym lodzie otrzymują właśnie mieszkańcy kolejnych województw. Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa można przeczytać, że alerty dotarły lub niebawem dotrą do osób mieszkających na terenie województw:

  • kujawsko-pomorskiego - powiaty: brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, rypiński, świecki, tucholski i wąbrzeski, aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, Toruń, toruński, Włocławek, włocławski i żniński;
  • mazowieckiego - powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, Ostrołęka, ostrowski, przasnyski, pułtuski, sokołowski, węgrowski, wyszkowski i żuromiński, łosicki, Siedlce i siedlecki, garwoliński, gostyniński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, Płock, płocki, płoński, pruszkowski, sierpecki, sochaczewski, Warszawa, warszawski zachodni, wołomiński i żyrardowski.
  • podlaskiego;
  • pomorskiego;
  • warmińsko-mazurskiego;
  • zachodniopomorskiego - powiat sławieński, białogardzki, drawski, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, łobeski, szczecinecki, świdwiński i wałecki;
  • lubelskie - powiaty: bialski, Biała Podlaska, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki i włodawski;
  • wielkopolskiego - powiaty: chodzieski, pilski, wągrowiecki i złotowski.

>>> Przejrzyjcie szuflady. Kto ma starą książeczkę, dostanie minimum 18 tys. zł <<<

Treść wiadomości wygląda następująco:

Alert RCB to informacja dla kierowców

Tak zwany czarny lód to wymieniona w alercie gołoledź, która jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, nawet dla tych kierowców, których auta mają zimowe opony. To nic innego jak niewidoczna, cienka warstwa lodu pokrywająca jezdnię.

Problem w tym, że wielu prowadzących orientuje się, że droga jest pokryta lodem, dopiero przy pierwszym hamowaniu, a wtedy często jest już za późno, żeby uniknąć poślizgu i wypadnięcia z drogi. Na drogach pokrytych czarnym lodem liczba wypadków może być szesnastokrotnie większa niż na jezdni o suchej nawierzchni.

Droga pokryta tzw. czarnym lodem Foto: Aleksander_Gwiazda / Shutterstock
Droga pokryta tzw. czarnym lodem

Gołoledź powstaje, gdy wilgotne powietrze, deszcz, mgła lub roztopiony śnieg zamarza na powierzchni jezdni. Dzieje się tak zwykle w nocy albo wcześnie rano, szczególnie podczas okresów dużej wilgotności, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Powstała w ten sposób warstwa lodu jest tak cienka, że mogą ją roztopić pierwsze promienie słońca, ale w miejscach zacienionych lub tam, gdzie temperatura szybko się zmienia, "czarny lód" może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Właśnie z tego powodu apelujemy do kierowców: dziś w nocy i jutro rano bądźcie szczególnie ostrożni, nawet na odcinkach dróg, które na pierwszy rzut oka wydają się suche. O tym, jak zachować się, gdy wjedziemy na drogę pokrytą czarnym lodem, pisaliśmy w tym tekście: Czarny lód na drogach. Jak nie wpaść w poślizg?