Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Jeszcze mają dożywotnie prawa jazdy. Unia Europejska szykuje bat na niebezpiecznych seniorów za kółkiem

Jeszcze mają dożywotnie prawa jazdy. Unia Europejska szykuje bat na niebezpiecznych seniorów za kółkiem

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Regularne badania lekarskie i testy psychoruchowe — tak Unia Europejska chce wykluczyć seniorów, którzy mimo uprawnień nie radzą sobie za kółkiem i ze względów bezpieczeństwa powinni stracić prawo jazdy. Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.

Unia Europejska chce, aby seniorzy z prawem jazdy częściej poddawali się testom
Unia Europejska chce, aby seniorzy z prawem jazdy częściej poddawali się testomŹródło: Shutterstock / FotoDax, Roman Samborskyi

Unia Europejska chce wprowadzić przepisy, na mocy których osoby po 65. roku życia będą musiały poddawać się regularnym badaniom lekarskim, aby przedłużyć ważność uprawnień. Starsze osoby, które chcą nadal prowadzić pojazdy, będą musiały poddawać się testom psychofizycznym co pięć lat, a po ukończeniu 75. roku życia – każdego roku. Testy miałyby sprawdzać głównie koncentrację, pamięć i koordynację ruchową.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sprawdź: Wielkie statki płyną do Europy, a na nich duży problem dla producentów samochodów

Pomysł ten ma na celu eliminację kierowców, którzy ze względu na procesy starzenia, mogą stanowić potencjalnie zagrożenie na drodze. Plan ten nie przybrał jeszcze kształtu ostatecznych przepisów. Cały czas trwa dyskusja m.in. czy przepisami nie objąć dopiero osób, które ukończą 70 lat. To tylko część regulacji, które w myśl dyrektywy "wizja zero" mają doprowadzić do wyeliminowania śmiertelnych wypadków na drogach Unii Europejskiej do 2050 r.

"Możliwość prowadzenia pojazdu dla starszej osoby ma duże znaczenie, jest elementem utrzymania niezależności i aktywności społecznej, a to jest niezwykle ważne. Procesy starzenia prowadzą do pogorszenia sprawności psychomotorycznej, wzroku i słuchu, które mogą znacznie ograniczyć zdolność prowadzenia pojazdów" — mówił w rozmowie z "Faktem" prof. Jan Szewieczek

Czytaj: Niebieski znak STOP to nie żart. Znajdziesz go tylko w jednym miejscu na świecie

Łatwiej będzie o prawo jazdy na ciężarówki

Podobnym sprawdzianom, ale co 15 lat, mieliby poddawać się też młodsi kierowcy. Jednocześnie Unia Europejska chce dać im możliwość ubiegania się o prawo jazdy na auta ciężarowe już od 17. roku życia. W tym przypadku obniżenie wieku z 21 lat jest podyktowane brakiem kierowców.

Zerknij: Zatrzymali kierowcę w Warszawie. Przyznał, że wypił "ćwiartkę wódki i litr piwa"

W Polsce znikną bezterminowe prawa jazdy

W Polsce już zrobiono krok w kierunku lepszej kontroli seniorów za kółkiem. Od 2013 r. nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy. W myśl przepisów proces ich wymiany rozpocznie się w 2028 r. i potrwa kolejne 5 lat. Obecnie maksymalny okres ważności dokumentu to 15 lat. Po upływie tego czasu trzeba złożyć wniosek o nowy dokument i przejść badania.

Tomasz Gdaniec
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków