California XXL została zbudowana na bazie VW Craftera ze średnim rozstawem osi. Długość kamera wynosi niespełna 6 metrów (dokładnie 5986 mm). Konstruktorzy zastosowali tu sprytny zabieg, który pozwolił powiększyć samochód – tylna część Californii XXL powyżej linii klamek jest wydłużona do 6238 mm. Pozwoliło to wewnątrz zmieścić pełnowymiarowe łóżko dla dwóch osób.

Szerokość kampera to 2030 mm, a wysokość 2900 mm. Duża wysokość pozwoliła uzyskać wewnątrz dużą przestrzeń, a odległość od podłogi do sufitu wynosi 2200 mm – większość koszykarzy podróżujących Californią XXL nie będzie musiała się w środku schylać.

Wewnątrz kampera jest 6 obszarów do wykorzystania:

– obszar mieszkalny i jadalnia

– kuchnia

– łazienka z prysznicem, umywalką i WC

– sypialnia w tylnej części pojazdu

– sypialnia dla dzieci nad kabiną kierowcy

– kabina kierowcy otwarta na wnętrze kamera.

Pomieszczenia zostały tak sprytnie zaprojektowane, aby zapewnić mksimum wygody i przestrzeni. Np. łazienka jest... wysuwana. Gdy się z niej nie korzysta, wygląda jak szafka, ma wymiary 60x60 cm. Po wysunięciu łazienki jej powierzchnia zwiększa się dwukrotnie do 120x60 cm. Na tej powierzchni użytkownicy mają do dyspozycji prysznic, WC, umywalkę, szafkę na kosmetyki.

Podobnie funkcjonalnie zaprojektowano kuchnię – płyty robocze można wysuwać lub składać. W kuchni do dyspozycji jest dwupalnikowa kuchenka gazowa, zlewozmywak, dwie lodówki, szafki na naczynia i sztućce.

W tylnej sypialni turyści mają do dyspozycji łóżko o wymiarach 2000x1700 mm – ogrzewane lub schładzane. Dach nad sypialnią jest szklany, panoramiczny – w nocy można obserwować gwiazdy.

Nad kabiną kierowcy umieszczono łóżko dla dzieci o wymiarach 1720x1320 mm. Tu też jest w dachu panoramiczne okno.

VW Californię XXL napędza silnik Diesla o mocy 177 KM i wysokim momentem obrotowym – 410 Nm. Silnik jest mocny i elastyczny, co pozwala to podróżować tym kamperem w górzystym terenie bez obawy, że zabraknie mocy na podjazdach.

Kamer VW ma napęd na 4 koła i pneumatyczne zawieszenie.

California XXL jest kamperem idealnym na rodzinne turystyczne wyjazdy. Ma jednak jedną wadę – nie można jej kupić, gdyż jest pojazdem studyjnym. VW pokazał tego kampera na Caravan Salon Dusseldorf na przełomie sierpnia i września. Biorąc pod uwagę dobre przyjęcie studyjnej Californii XXL, można jednak mieć nadzieję, że VW przygotuje dość szybko wersję seryjną.