Już jutro, w czwartek 15 sierpnia mamy święto, a zatem dzień wolny od pracy. Dzień później zaczyna się weekend. To oznacza zaś, że na drogach obowiązują zakazy ruchu ciężarówek o masie ponad 12 ton. Oczywiście nie oznacza to, że z dróg znikną wszystkie ciężkie pojazdy, bo z zakazów tych wyłączone są niektóre ciężarówki, np. te przewożące artykuły szybko psujące się, leki, czy żywe zwierzęta. A kiedy konkretnie obowiązują weekendowe ograniczenia? Oto ich pełna lista:

  • środa 14 sierpnia w godz. 18.00 – 22.00
  • czwartek 15 sierpnia w godz. 8.00 – 22.00
  • piątek 16 sierpnia w godz. 18.00 – 22.00
  • sobota 17 sierpnia w godz. 8.00 – 14.00
  • niedziela 18 sierpnia w godz. 8.00 – 22.00

To ważna zmiana dla kierowców, bo przecież na głównych drogach ekspresowych i autostrdach 40-tonowe tiry zdecydowanie spowalniają ruch, a ich częste, wzajemne wyprzedzanie powoduje długie zatory. W wyznaczonych godzinach te duże pojazdy będą jednak musiały pozostać na parkingach. Nadal jednak musimy się liczyć z ruchem pojazdów dostawczych oraz lekkich ciężarówek (tych o masie poniżej 12 ton).

Ruszając na trasę, warto też zwrócić uwagę, by ruszając na trasę unikać momentu, gdy akurat kończy się czas ograniczenia ruchu ciężarówek. To najgorszy moment, bo właśnie wtedy rozpoczyna się festiwal wyprzedzania, a prawy pas dróg szybkiego ruchu jest całkowicie zablokowany przez wyruszające z parkingów samochody ciężarowe.